Dieta pro diabetiky

3 října, 2011 0 komentářů Sdílet Vidění:  7359
diéta pre diabetikov

Dieta pro diabetiky klade důraz na přijímání rostlinných tuků, dostatečného množství vlákniny a pravidelný stravovací režim. Diebatická dieta je určena pro lidi s cukrovkou.

Co to vlastně je cukrovka?

Je to porucha látkové přeměny, při které nastává zvýšení hladiny glukózy v krvi. Kromě léků při cukrovce dobře pomáhá upravit hladinu glukózy i zdravá strava. Zdravá výživa diabetiků by měla obsahovat snížení sacharidů a upravuje se zastoupení jednotlivých druhů sacharidů.

Povolené a zakázané potraviny při cukrovce

K nevhodným potravinám se řadí cukr, sladkosti, zákusky, moučníky, sladké pokrmy, čokoláda, slazené nápoje, kompoty, med, kandované ovoce. Tuky ve skryté formě se nacházejí ve velkém množství potravin jako uzeniny, tukové pečivo, majonézové výrobky, smetanové a plnotučné mléčné výrobky. I tato zmiňovaná strava se v dietě zakazuje nebo omezuje. Alternativou mohou být potraviny s nižším obsahem tuku nebo při sladké chuti umělá sladidla, které nezvyšují hladinu cukru v krvi.

Při výběru potravin se můžete řídit glykemický index potravin, který nám napomůže určit zvýšení hladiny cukru v krvi po jejich požití. Strava by měla obsahovat pouze rostlinné tuky a tuky z ryb, které jsou prospěšné pro zdraví. Zdravá výživa v podobě celozrnných obilných výrobků, zeleniny a vhodného množství ovoce a luštěnin vytváří dostatečný příjem vlákniny. Ten je potřebný při úpravě cholesterolu a zvyšuje se účinnost prevence aterosklerózy. Strava diabetika by měla být v pravidelných časových intervalech 4-6 krát denně. Při léčbě inzulínem je nucen přizpůsobit si příjem potravy inzulínovému režimu. V počáteční fázi orientace diabetika v potravinách mu jsou nápomocné potraviny označené jako DIA.

Diabetická dieta upravuje hladinu glukózy v krvi, je prevencí vzniku diabetických komplikací a tím zlepšuje zdavotný stav diabetiků. Tato dieta je zdravá výživa, která napomáhá, aby se člověk dožil vysokého věku v dobrém zdravotním stavu. Je určena každému diabetikovi bez ohledu na typ cukrovky. Strava diety je plnohodnotná a obsahuje všechny živiny potřebné pro organismus, proto je vhodná pro celou rodinu. Pokud diabetici konzumují dia výrobky spolu s celou rodinou, tak by měly děti konzumovat jejich varianty bez umělých sladidel. Strava lze zakoupit v každé specializované prodejně a ve většině supermarketů. Při zvýšené fyzické aktivitě je dieta účinný i jako hubnutí.

Foto © Piotr Marcinski - Fotolia.com

Přečtěte si více: Dieta pro těhotnéDiskuse k článku Dieta pro diabetiky

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Dieta pro diabetiky