DASH dieta

7 srpna, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  14282
dash diéta

DASH dieta - zdravá strava pro snížení krevního tlaku

DASH dieta dává důraz na velikosti porcí, na pestrou stravu a na správné množství živin. Zjistěte, jak může DASH dieta zlepšit vaše zdraví a snížit krevní tlak.

Charakteristika DASH diety

DASH je zkratka pro dietní postupy ke snížení hypertenze. DASH dieta je celoživotní přístup ke zdravému životnímu stylu, který je založen na konzumaci zdravé stravy a přiměřeného pravidelného cvičení. DASH dieta je určena k léčbě nebo k prevenci vysokého krevního tlaku, který se odborně nazývá hypertenze. DASH dieta doporučuje snížit příjem sodíku v přijaté stravě a jíst pestrou stravu bohatou na živiny, které pomáhají snižovat krevní tlak, jako je vápník, hořčík a draslík.

Sledováním a úpravou stravy podle principů DASH diety, můžete být schopen snížit krevní tlak na nižší hodnoty již za 2 týdny. V průběhu doby se může váš krevní tlak snížit o 8 až 14 bodů, což může významně zlepšit stav zdravotních rizik.

DASH dieta a zdravotní výhody

DASH dieta přináší nejen zdravý způsob stravování, ale nabízí i přínos pro vaše zdraví nejen v již zmíněném snížení krevního tlaku. DASH dieta může nabídnout ochranu proti osteoporóze, rakovině, srdečně-cévním onemocněním, mrtvici či cukrovce. Při DASH dietě děláte něco nejen pro vaše zdraví, ale můžete při tom zhubnout až několik kilogramů.

DASH dieta a sodík

Klíčovým cílem DASH diety je snížit příjem sodíku, jelikož právě sodík může zvýšit krevní tlak u lidí, kteří jsou přecitlivělí na jeho účinky. Kromě standardní DASH diety existuje i verze ještě s větším omezením sodíku ve stravě. Můžete si proto vybrat verzi diety, která je vhodná pro váš zdravotní stav:

Standardní DASH dieta - můžete konzumovat až 2300 miligramů sodíku denně.
DASH dieta s nízkým obsahem sodíku - můžete konzumovat až 1500 miligramů sodíku denně.

Obě verze stravování v DASH dietě jsou zaměřeny na snížení obsahu množství sodíku ve stravě v porovnání s tradičním stravováním, kdy můžete přijmout až 3500 miligramů a více sodíku denně. Pokud si nejste jisti, jaká verze DASH diety je pro vás vhodná, poraďte se se svým lékařem.

DASH dieta a hubnutí

DASH dieta není určena na podporu hubnutí, ale může být použita jako součást při hubnutí. DASH dieta je založena na příjmu asi 2000 kalorií denně. Pokud se snažíte zhubnout, jezte denně průměrně 1600 kalorií.

Tipy na snížení sodíku ve stravě

Potraviny, které se konzumují během DASH diety, obsahují přirozeně nízký obsah sodíku. To znamená, že pokud se budete držet výživových doporučení, přirozeně snížíte příjem sodíku. Příjem sodíku můžete také snížit takto:

  • místo soli používejte při vaření koření
  • během vaření rýže, těstovin nebo obilovin nepřidávejte sůl
  • kupujte potraviny s označením "bez sodíku", "nízká hladina sodíku", "bez přidaného sodíku", "velmi nízký obsah sodíku" a pod.
  • vyhněte se konzumaci konzervovaných potravin
  • Jedna čajová lžička kuchyňské soli obsahuje až 2300 miligramů sodíku a 2 / 3 čajové lžičky kuchyňské soli až 1500 miligramů sodíku. Začněte si číst údaje na potravinách a můžete být překvapeni, kolik sodíku obsahují některé zpracované potraviny.

Pokud chcete začít s DASH dietou, doporučujeme ji zařadit do běžného života postupně. Potraviny se vám mohou zdát bez soli málo výrazné, proto DASH dietu zavádějte postupně a postupně snižujte obsah soli v jídlech, dokud nedosáhnete svého cíle. Tělo si může zvykat na nové jídlo, chutě a recepty při DASH dietě několik týdnů a vaše chuťové pohárky na méně slané věci.

Máte zkušenosti s DASH dietou? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

Foto © Sebalos - Fotolia.com

Přečtěte si více: Dieta Beverly Hills


Značky: léčebná dieta


Diskuse k článku DASH dieta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku DASH dieta