Dieta při artritidě (dna)

10 ledna, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  11275
diéta pri artritíde

Co je artritida

Artritida je obecný lékařský termín pro zánět kloubu. Existuje několik typů artritid a proto dieta při artritidě není navržena při všech jejích druzích. Tato dieta je vhodná při osteoartróze a revmatoidní artritidě (odborně arthritis rheumatica), které jsou nejvíce rozšířené formy artritidy.

Hlavní strategie diety při artritidě jsou zaměřené na redukci váhy pomocí vhodné vyvážené stravy, snížení zátěže na poškozené klouby a na zpomalení progrese artrózy.

Co je artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubu, které se často objevuje při zvyšujícím se věku člověka. Artróza způsobuje ztuhlost a bolest v postižených kloubech. Nadváha může někdy zhoršit symptomy v důsledku většího zatížení kloubů.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje více kloubů. Spoje v kloubech často bobtnají a způsobují bolest.

Potraviny a živiny, které zlepšují stav artritidy

 • tučné ryby - treska, tresčí játra , tuňák, losos a sardinky
 • vitamín C - obsažen v mnoha potravinách ( kiwi , broskve , pomeranče )
 • vitamín E - ořechy a oříšky
 • kurkuma a zázvor - významné protizánětlivé potraviny

Někteří lidé uvádějí, že vegetariánská nebo veganská strava jim pomáhá při zmírnění příznaků.

Potraviny, které můžou zhoršit stav artritidy

 • zelenina obsahující solanin (lilek, brambory, paprika a rajčata)
 • potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků (plnotučné mléko a mléčné výrobky, tučné maso, smažené potraviny)

Jak zjistit, které potraviny vám zhoršují stav artritidy

Jediný způsob, jak zjistit, co zhoršuje stav artritidy, je neustálé sledování si svého jídelníčku. Zapisujte si, co jste snědli, abyste věděli, co vám způsobilo bolest. Následně se daným potravinám vyhněte. Třeba si však takový test udělat 3 krát, abyste se ujistili, že daná potravina vám dělá opravdu problémy.

Existuje mnoho potravinových mýtů, které říkají, že dané potraviny snižují bolest. Nicméně, byly provedeny studie, které naznačují, že některé potraviny mohou pomoci při snížení bolesti, zánětu a zpomalení progrese spojené s artritidou.

Někteří lidé říkají, že jim při zmírňování bolesti pomáhají mléčné výrobky, jablečný ocet nebo med. A naopak, že jejich stav zhoršuje kyselé ovoce, jako jsou citróny, grapefruity a pomeranče. Také zelenina, jakou jsou brambory, papriky či baklažány.

Dieta při artritidě

Existují potraviny, které pomáhají snižovat bolest a zánět způsobené artritidou a dokonce, mohou pomoci i při léčbě artritidy.

Následující seznam potravin přispívá ke konzumaci zdravé a vyvážené stravy, která pomůže při problémech s artritidou a také pomůže snížit riziko vzniku zdravotních komplikací spojených s artritidou, jako jsou osteoporóza, srdeční choroby či obezita.

Chcete-li snížit riziko vzniku osteoporózy, měli byste konzumovat potraviny bohaté na vápník a vitamín D.

Vápník najdete v:

 • mléčné výrobky (mléko, sýry a jogurty)
 • ořechy a semena
 • ryby (sardinky, sleď)

Vitamin D v:

 • sluneční světlo je hlavním zdrojem vitaminu D
 • tučné ryby
 • potraviny obohacené o vitamín D (obiloviny, margaríny)

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, mají protizánětlivé účinky, které mohou snížit bolest spojenou se zánětem v kloubech.

Omega-3 mastné kyseliny najdete v:

 • tučné ryby (sardinky, makrela, losos)
 • ořechy a semena (lněné semínko)
 • margaríny, obiloviny a bio jogurtové nápoje

Je dokázáno, že středomořská strava je dobrá pro lidi s artritidou. Tato strava obsahuje hodně ovoce a zeleniny, ryb, obilovin a luštěnin a jen malé množství červeného masa.

Lidé s artritidou by se měli vyhýbat paštikám, syrovému masu a masu jako takovému a také nepasterizovaného mléčným výrobkům.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dietou při artritidě? Máte tipy na její léčbu? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem, děkujeme!

Foto © JPC - PROD - Fotolia.com

Přečtěte si více: 8 hodinová dieta
Diskuse k článku Dieta při artritidě (dna)

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Dieta při artritidě (dna)