Dieta při cukrovce (diabetes mellitus)

21 prosince, 2011 0 komentářů Sdílet Vidění:  9102
diéta pri diabetes mellitus

Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické onemocnění, které je trvalé a při kterém se zvyšuje hladinu krevního cukru. Při cukrovce je důležité dodržovat vhodnou dietu, jelikož při neléčené nebo nedostatečně léčené cukrovce vznikají komplikace, které mohou závažně ovlivnit život pacienta. Cukrovka je charakteristická chronickou hyperglukémiou, která vzniká v důsledku účinku inzulínu, defektu sekrece inzulínu nebo obou případů současně.

Diabetes mellitus (cukrovka) 1. typu

Cukrovka 1. typu se vyskytuje v mladších věkových skupinách, vzniká v důsledku úrazu, infekce nebo genetické predispozice. Tento typ cukrovky je charakteristický tím, že je v těle naprostý nedostatek inzulínu. Cukrovce 1. typu se říká také cukrovka závislá na inzulínu, tz že je při ní třeba dodávat inzulín.

Diabetes mellitus (cukrovka) 2. typu

Cukrovka 2. typu se vyskytuje u lidí po 30. roce života a pozdější. Tento typ cukrovky je charakteristický tím, že se naruší sekrece inzulínu a sníží se senzitivita tkání (svaly, tuková tkáň a játra).

Dieta při cukrovce

Dieta při cukrovce se nerozlišuje od toho, zda se jedná o cukrovku 1. typu nebo o cukrovku 2. typu. V obou případech diabetu má být dieta založena na její pestrosti, racionalitě a měla by se přibližovat stravě zdravého jedince.

Kromě úpravy stravy je velmi důležité upravit i tělesnou hmotnost a každý den mít přiměřenou tělesnou aktivitu.

Dieta při cukrovce musí zajišťovat dostatečný energetický příjem, správný podíl základních živin, důležité je také správné časové rozdělení přijímání potravy a vybírat potraviny podle jejich vhodnosti.

Cílem diabetické diety je udržovat glykémii a koncentraci lipidů v normálních hodnotách, zabraňovat výraznému zvyšování glykémie a vyhýbat se komplikacím, které mohou nastat při diabetu.

Zakázané a povolené potraviny při cukrovce (diabetes mellitus)

Zakázané potraviny při cukrovce

alkohol, dorty, zákusky, sladké pečivo, bonbóny, čokoláda, sladké a kolové nápoje, uzeniny, tučné a uzená masa, tučné a uzené sýry, smetanové jogurty, sádlo, slanina, slanina, med, cukr, cukrem slazené džemy, banány, jahody, hrušky, ananas, ovocné kompoty

Povolené potraviny při cukrovce

zdravé zejména rostlinné tuky (olivový olej, nízkotučné jogurty, tvaroh, mléko), maso bílé a libové (kuřecí, krůtí, rybí), velké množství zeleniny s nízkým obsahem sacharidů tj. květák, rajčata, ředkvičky, celer, zelené papriky, chřest nebo salát, ovoce s nízkým obsahem sacharidů, celozrnné pečivo. Maso by se mělo upravovat vařením, pečením nebo grilováním. Smaženému masu je lepší se vyhnout.

Jídelníček diety při cukrovce (diabetes mellitus)

Snídaně při cukrovce

slané snídaně (pečivo, sýr, tvaroh, šunka, vejce, zelenina) nebo sladké snídaně (ovesné vločky, müsli, corn flakes, jogurt, tvaroh, mléko, ovoce)

Snídaně obsahují:

 • sacharidovou potravinu - vyberte jednoho zástupce nebo ekvivalentně více zástupců v požadovaném množství ze skupiny sacharidových potravin
 • bílkovinnou potravinu - vyberte jednoho zástupce nebo ekvivalentně více zástupců v požadovaném množství ze skupiny bílkovinných potravin
 • zeleninu či ovoce - podle typu snídaně. Zelenina a ovoce ve stravě nemohou chybět.

Svačina při cukrovce - dopolední a odpolední

Svačina obsahuje:

 • zástupce nízkotučných bílkovinných potravin
 • ovoce či zeleninu (pokud je zelenina obsažena v hlavních jídlech - snídaně, oběd večeře, je výhodné na desátý zařazovat ovoce)

Oběd při cukrovce

Oběd obsahuje:

 • sacharidovou potravinu - vyberte jednoho zástupce v požadovaném množství ze skupiny sacharidových potravin
 • bílkovinnou potravinu - vyberte jednoho zástupce nebo více zástupců v požadovaném množství ze skupiny bílkovinných potravin
 • zeleninu
 • netučné polévky

Večeře při cukrovce

Večeře obsahuje:

 • sacharidovou potravinu - vyberte jednoho zástupce v požadovaném množství ze skupiny sacharidových potravin
 • bílkovinnou potravinu - vyberte jednoho zástupce nebo více zástupců v požadovaném množství ze skupiny bílkovinných potravin
 • zeleninu

Jaké jsou vaše zkušenosti s dietou při cukrovce? Podělte se o ně s ostatními v diskusi pod článkem, děkujeme!

Foto © Gina Sanders - Fotolia.com

Přečtěte si více: Nízkocholesterolová dieta


Značky: léčebná dieta


Diskuse k článku Dieta při cukrovce (diabetes mellitus)

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Dieta při cukrovce (diabetes mellitus)