Dieta při vředu žaludku a dvanáctníku

2 ledna, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  17087
diéta pri vrede žalúdka

Trápí vás žaludeční vředy nebo vředy dvanácterníku? Pak byste měli určitě znát stravovací návyky, které doporučuje dieta při vředu žaludku a dvanáctníku.

Co jsou vředy žaludku?

Vředy žaludku (latinsky ventriculus) bolí většinou bezprostředně po jídle.

Co jsou vředy dvanáctníku?

Duodenální vředy dvanáctníku (latinsky duodenum, zastarale a hovorově dvanácterník) bolí 2 až 3 hodiny po najedení, bolí i nalačno a v noci. Když se člověk nají, přináší mu to úlevu.

Dieta při vředu žaludku a dvanáctníku

Léčebná dieta při vředech je upravena tak, aby nedráždila vřed. Jídlo, které se podává při dietě má být měkké, tím nebude mechanicky dráždit vřed. Jídlo má být také chutné a musí mít neutralizační schopnosti. Jídlo při vředech má být málo objemné, aby nevedlo mechanické rozpínání žaludku. Proto by se mělo pravidelně jíst 5 a vícekrát denně. Strava má obsahovat hodně vitamínu C a bílkovin, aby se tak vřed zahojil.

Zakázané potraviny při vředu žaludku a dvanáctníku

Dieta při vředech žaludku a dvanáctníku zakazuje potraviny, které mají dráždivý a zatěžující vliv na žaludek a dvanáctník. Zakázané je pití jakéhokoli alkoholu, pití kávy, kouření a velmi kořeněná jídla. Při vředech nejsou vhodné velmi horké nebo studené nápoje a pokrmy. Velmi nevhodné jsou kynutá těsta a čerstvé pečivo. Rovněž jsou zakázány velmi šlachovité masa a chrupavky, proto je před vařením nebo mletím odstraníme.

Vhodné potraviny při vředu žaludku a dvanáctníku

Všechny potraviny připravují vařením nebo dušením, dokud nejsou měkké. Pečení má být ve vodní lázni, aby se nevytvořila kůže.

Mezi vhodné potraviny při vředech patří mléko, měkký tvaroh, netučné maso, vajíčka, brambory, obiloviny, starší pečivo, kompoty - meruňkový, jablečný a broskvový, syrové šťávy - pomerančové, hroznové a mrkvové.

Z tuků je nejvhodnější máslo, které se přidává až do hotového pokrmu, aby se neprepaľovalo.

Pokrmy se zahušťují buď nasucho opraženou moukou zalitou vodou nebo zavářku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dietou při vředu žaludku a dvanáctníku? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem nebo v diskusním fóru a pomozte tak ostatním, děkujeme!

Foto © Piotr Marcinski - Fotolia.com

Přečtěte si více: Jaterní dieta


Značky: léčebná dieta


Diskuse k článku Dieta při vředu žaludku a dvanáctníku

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Dieta při vředu žaludku a dvanáctníku