Jaterní dieta

21 prosince, 2011 0 komentářů Sdílet Vidění:  22977
pečeňová diéta

Co je jaterní dieta?

Léčebná jaterní dieta je určena pro lidi, kteří mají problémy s játry a jejich fungováním. Játra jsou orgán, který se dokáže neuvěřitelně rychle regenerovat a právě jaterní dieta je vhodnou cestou, jak je regenerovat efektivně, bez léků. Počet jaterních onemocnění posledními lety rapidně stoupá, což má za následek několik faktorů. A to například nadměrný příjem alkoholu, diabetes mellitus, nesprávná životospráva, infekční onemocnění a užívání některých léků, které poškozují játra. Jaterní dieta je také doplňkem léčby žlučníku a žlučových cest.

Zakázané a povolené potraviny při jaterní dietě

Zakázané potraviny při jaterní dietě

alkohol, káva, sycené nápoje, nápoje s obsahem kofeinu, smažená jídla, pikantní, koření, tučná masa, husa, kachna, zvěřina, vnitřnosti, uzené pokrmy, trvanlivé salámy, sardinky v oleji, kyselé okurky, všechny druhy smetan včetně šlehačky, čokoláda , listové těsto, koblihy, lívance, palačinky, jahody, maliny, angrešt, hrušky, mák, zelí, kapusta, kedlubny, okurky, česnek, paprika, houby, luštěniny

Povolené potraviny při jaterní dietě

banány, jablka, meruňky, broskve, citrusy, mrkev, brambory, ryby, drůbež, telecí, libové vepřové a hovězí, mléko a mléčné výrobky (acidofilní mléko, nízkotučné jogurty, nízkotučný sýr), černý čaj, ovocný čaj, neperlivé minerálky, ovocné šťávy, mošty, nealkoholické pivo, brambory, bramborová kaše, rýže, těstoviny, pudinky a nákypy, kmín, sladká červená paprika, petrželka, kopr, bobkový list, bazalka, olivový olej, máslo.

Jaterní dieta a jídelníček

Obiloviny

Vhodné jsou zejména těstoviny a rýže, lze však podávat všechny moučné a obilné výrobky.

Zelenina a ovoce

Ovoce a zelenina se podává každý den, musí být čerstvé v přiměřené kvality.

Luštěniny

Luštěniny podáváme podle snášenlivosti, někdy se může vyskytnout nadměrné nafukování.

Tuky

Tuky se podávají ve formě čerstvého másla a kvalitních rostlinných olejů, když se tuk zahřívá při tepelné úpravě, je třeba dbát na to, aby se nepřepalovali.

Nápoje

Z nápojů jsou povoleny všechny vody, vhodné jsou ovocné šťávy a slabý čaj, zakázán je jakýkoliv alkohol a alkoholické nápoje.

Technologická úprava

Důležitou součástí dietní léčby je správná úprava pokrmů, doporučuje se hlavně dušení a vaření.

Kdy držet jaterní dietu?

Jaterní dietu je nutno dodržovat při žloutence, po prodělané mononukleóze nebo při onemocnění jater. To však není jediný důvod, kdy musí nastoupit léčebná jaterní dieta. Při množství smažených a tučných jídel, alkoholu a jiných pro organismus zatěžujících pokrmů, které člověk zkonzumuje, se játra velmi potěší, pokud jim dopřejete očistu. Nemocný člověk by měl držet jaterní dietu do doby, dokud se játra nezregenerují. Zdravému člověku stačí držet jaterní dietu i několik týdnů. Jaterní dieta neznamená hladovět, naopak hlad játra poškozuje, jezte pravidelně a vyváženou stravu.

Jak dlouho držet jaterní dietu?

Jaterní dietu je třeba dodržovat alespoň dva, tři týdny, ideálně však měsíc.

Jaké jsou vaše zkušenosti s jaterní dietou? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem!

Foto © nikesidoroff - Fotolia.com

Přečtěte si více: Dieta šetřící žaludek
Diskuse k článku Jaterní dieta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Jaterní dieta