Ketogenní dieta

10 února, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  13157
ketogénna diéta

Ketogenní dieta, ketolátky, ketóza

Ketogenní dieta je charakteristická příjmem potravin s vysokým obsahem tuků a proteinů a velmi nízkou konzumací sacharidů. Dieta je určena pro děti a dospívajících s epilepsií, taktéž i pro některé dospělé trpící epilepsií a při dalších nemocech. Ketogenní dietu také drží lidé, kteří chtějí rychleji spálit tělesný tuk a zhubnout. Název ketogenní dieta vychází z faktu, že při tomto typu stravování se v těle zvyšuje produkce ketolátek. Ketolátky jsou sloučeniny, které vznikají v průběhu metabolismu tuků a obvykle se vylučují močí. Abnormálně vysoká úroveň ketolátek v organismu se nazývá ketóza a právě dosažení ketózy je cílem ketogenní diety.

Mnoho lidí si myslí, že ketogenní dieta je dieta s vysokým obsahem bílkovin. Nicméně, ketogenní dieta se vyznačuje příjmem vysokého obsahu tuků s menším příjmem bílkovin a sacharidů ve velmi omezeném množství. Také se může nazývat jako nízkosacharidová dieta, nakolik je příjem sacharidů na minimální úrovni.

Funkce ketogenní diety

Funkce ketogenní diety je zlepšení léčby epileptických záchvatů u dětí, dospívajících a dospělých. Také je vhodná k léčbě některých dalších vzácných metabolických poruch a zpomaluje progresi dalších onemocnění jako například amyotrofická laterální sklerózu. Ketogenní dieta je také populární mezi lidmi, kteří chtějí zhubnout a nabrat svalovou hmotu.

Využití ketogenní diety

Ketogenní dieta je vhodná nejen na hubnutí, ale i na zmírnění vážných zdravotních problémů. Ketogenní dieta se používá při:

  • používá se při léčbě rakoviny a pomáhá rakovinu dostat do stavu remise pomáhá při Alzheimerově chorobě a pomáhá pacientům zlepšit jejich duševní bystrost
  • zlepšuje příznaky epilepsie a pomáhá odstranit epileptické záchvaty pomáhá diabetikům při kontrole hladinu cukru v krvi snižuje negativní příznaky při celiakii a při dalších příznacích autoimunitních reakcí ketogenní dieta umožňuje rychlé a zdravé hubnutí s menším pocitem hladu a chuti na jídlo.

Pokud se konzumuje vysoký obsah tuků a nízký obsah sacharidů, nemá to žádný negativní vliv na zdraví. Pokud však člověk konzumuje vysoký příjem tuků a také vysoký příjem sacharidů, vede to k obezitě ak jiným zdravotním komplikacím.

Množství lidí používá ketogenní dietu na zlepšení zdraví, na zlepšení trávení, v boji proti nemocem a pro účinné a efektivní hubnutí.

Výhody ketogenní diety

Přínosy ketogenní diety jsou viditelné při kontrole vzniku záchvatů. Pacienti, kteří dobře reagují na jídelníček jsou schopni vést téměř normální život.

Potenciálně nežádoucí účinky ketogenní diety

  • abnormálně vysoká hladina krevních lipidů po ukončení diety
  • dehydratace
  • snížení kostní hustoty
  • zánět slinivky
  • zpomalení růstu způsobené nedostatkem bílkovin
  • vznik ledvinových kamenů nebo žlučových kamenů
  • nevolnost a zvracení
  • zácpa
  • častěji infekce způsobené oslabeným imunitním systémem
  • poruchy menstruačního cyklu
  • nedostatek vitamínů a minerálních látek

Jídelníček ketogenní diety

Jídelníček typické ketogenní diety je složen z bílkovin (ryby, maso, vajíčka a pod.), Z přírodního tuku (smetana, kokosový olej, máslo, olivový olej) a ze zelené listové zeleniny. Při přechodu z běžné stravy na ketogenní dietu je nutné konzumovsť velké množství tuku. Jakmile se dosáhne ketóza, obvykle po 24-48 hodinách, podíl přijatých kalorií z tuků se mírně snižuje.

Většina tuků se skládá z triglyceridů s dlouhými řetězci. Nicméně, při ketogenní dietě je nejlepší konzumovat triglyceridy se středními řetězci, které se převážně nacházejí pouze v přírodních tucích (např. v kokosovém oleji). To umožňuje vstoupit do stavu ketózy konzumací s mnohem menšího procenta tuků z celkového počtu přijatých kalorií.

Pokud je příjem sacharidů přísně omezen a příjem tuků a bílkovin je vyšší, tělo se přepne na získávání energie spalováním tuků, místo sacharidů. Tělo začne spalovat uložený tuk. Tuk představuje pro tělo stabilní zdroj energie a pomalu ho uvolňuje. Toto je základem prakticky jakékoliv nízkosacharidové diety.

Příklad denního jídelníčku při ketogenní dietě

  • Snídaně: vajíčka se slaninou, smetana na šlehání a máslo, jedno jablko
  • Svačina: arašídové máslo smíchané s máslem
  • Oběd: tuňákový salát s celerem a zelenou listovou zeleninou, majonézou a šlehačkou
  • Svačina: keto jogurt (připravený ze smetany ke šlehání, zakysané smetany, jahod a umělého sladidla)
  • Večeře: kuřecí prsa s hlávkovým salátem a zelenými fazolkami
  • Svačina: keto pudink (připravený ze smetany ke šlehání, vajíček a přírodní vanilky)

Ukončení ketogenní diety

Ketogenní dieta je dlouhodobá dieta, ale u malých dětí není určena na dlouhou dobu. Děti, které na ketogenní dietu reagují dobře, mohou ji držet i dva roky. Speciální stravování však nesmí být náhle přerušeno. Do jídelníčku třeba pomalu přidávat i jiné potraviny a pozorovat daný stav, zda se zhorší nebo se při určitých potravinách dokáže udržet pod kontrolou





Diskuse k článku Ketogenní dieta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Ketogenní dieta