Šetřící dieta

17 dubna, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  6714
šetriaca diéta

Léčebná šetřící dieta je nejčastěji využívána dieta, která se dodržuje při chorobách trávicího systému, které vyžadují změny v jídelníčku. Výběr potravin při šetřící dietě má lehce šetřící charakter, je lehce stravitelná a lze ji podávat dlouhodobě.

Šetřící dieta je vhodná při funkčních poruchách žaludku, po operacích žaludku, při překyselení žaludku, dvanáctníkovém vředu, při chronických onemocněních žlučníku a slinivky v klidném období a při dalších onemocněních.

Šetřící dieta a povolené potraviny

Polévky - zahušťujte je nasucho opraženou moukou nebo zavářku. Do hotového jídla přidáváme čerstvé máslo nebo olej.

Tuky - máslo, olej Hera, Juno

Maso - má být z mladších zvířat, ne mastné, odleželé, správně opracovány. Vhodné je libové telecí, hovězí, vepřové i jehněčí maso, kuře, holub, krůta, králík, nerostné sladkovodní ryby a filé. Z uzenin můžeme využít drůbeží šunku, jemné salámy, jemné nebo drůbeží párky.

Příkrmy, omáčky, zahuštěné omáčky - omáčky zahušťujeme nasucho opraženou moukou nebo zavářku, zjemňujeme jejich smetanou nebo žloutkem. Máslo přidáváme do hotové omáčky.

Přílohy - brambory v různé úpravě (kromě smažených), těstoviny, knedlíky, noky.

Zelenina - mladá zelenina, může se použít i sterilovaná, zmrazená, sušená. Upravujeme ji vařením, dušením, podáváme jako prívarok nebo jako salát (hlávkový, mrkvový, řepná, celerový s jablky). Saláty okyselí jemným nálevem z octa, citronu nebo kyseliny citrónové.

Ovoce - zralé jablka, třešně, višně, švestky, meruňky, broskve, pomeranče, grapefruity, banány, blumy - čerstvé nebo kompoty.

Bezmasá jídla nebo moučníky - vhodné jsou nákypy, pudinky, nudle s tvarohem, strouhankou či krupicí, žemlovka, kaše krupičná, rýžová, z ovesných vloček. Z moučníků doporučujeme Opalované těsta, piškotové těsta, sušenky, piškoty a pod.

Koření - petrželka, pažitka, bobkový list, majoránka, sladká červená paprika, v menším množství i kmín, kopr, vývar ze sušených hub, celá cibule či vegeta.

Šetřící dieta a zakázané potraviny

Maso - mastná masa, uzeniny (kromě šunky, dietních párků a drůbežích či jemné salámy), srnec, zajíc, bažant, mastné a kyselé ryby, sardinky, očka, uzená slanina, škvarky, klobásy, trvanlivé salámy, smažené masa.

Zelenina - kapusta, zelí, zelená paprika, kyselé zelí, okurky, česnek, ředkvičky, čalamáda, luštěniny.

Ovoce - angrešt, rybíz, ostružiny, reveň, datle, fíky, ořechy, mák.

Moučníky - čerstvé kynutá těsta, linecké těsto, listové těsto, smažené moučníky.

Koření - dráždivé kořenící směsi, pepř, pálivá paprika.

Nápoje - alkoholické nápoje, velmi horké a velmi chladné nápoje, černá káva, mražené krémy, zmrzlina.

Foto © JackF - Fotolia.com

Přečtěte si více: Mléčná dieta


Značky: léčebná dieta


Diskuse k článku Šetřící dieta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Šetřící dieta