Grapefruitová diéta

30 září, 2011 0 komentářů Sdílet Vidění:  7104
grapefruitová diéta

Co je vlastně grapefruitová dieta

Grapefruitová dieta je populárním doplňkem v boji s nechtěnými kilogramy. Tato redukční dieta se vyznačuje pravidelnou konzumací grapefruitu nebo grapefruitové šťávy. Redukční grapefruitová dieta je populární od roku 2004, kdy byla zveřejněna vědecká studie z kalifornské univerzity.

Existuje několik typů a postupů v grapefruitové dietě. V 30. letech byla populární forma tzv. "hollywoodské diety", která měla dva režimy. Jeden byl 7-denní a druhý 21-denní. Oba režimy jsou nízkokalorické. Bylo třeba konzumovat šálek kávy a půl grapefruitu při každém jídle s malým množstvím salátu a libovým masem.

V 60. letech byla populární dieta, během níž se denně zkonzumovalo 18 porcí grapefruitů během dvou týdnů. Účinky tohoto programu jasně prokázaly příznivý vliv grapefruitů na proces hubnutí, i když zdravotní důsledky zveřejněny nebyly.

Grapefruitovou dietu doporučují zejména jako detoxikační program. Někteří autoři dietních publikací doporučují zároveň s grapefruitem užívat i jablečný ocet. Samotnému procesu hubnutí nejvíce nahrává fakt, že vláknina obsažená v grapefruitu urychluje průchod potravin přes střeva a usnadňuje vylučování. Populární je i verze grapefruitové diety s vysokým obsahem bílkovin. Zastánci tohoto redukčního programu tvrdí, že grapefruit obsahuje "speciální" enzymy, které spalují ve spojení s bílkovinami nežádoucí tuk.

Poprvé se termín grapefruitová dieta objevila v roce 2004, kdy byla realizována 12-týdenní studie na kalifornské univerzitě. Pojem dieta v tomto spojení není nejvýstižnější, protože studie byla zaměřena na měření efektivity grapefruitu při léčbě inzulínové intolerance a vliv na snížení hmotnosti u obézních pacientů. Výsledky studie vzbudily zájem u veřejnosti a zpopularizovali prodej různých doplňků výživy s obsahem grapefruitu.

Grapefruitová dieta a výzkum z roku 2004

91 účastníků studie grapefruitové diety byli náhodně rozděleni do čtyř skupin. Jedna skupina dostávala pravidelně placebo kapsle a 0,2 litru jablečné šťávy před každým jídlem. Druhá skupina dostávala grapefruit spolu s 0,2 litru jablečné šťávy. Třetí skupina dostávala 0,25 litru grapefruitové šťávy spolu s placebo tobolkami. Čtvrté skupině podávali ½ litru grapefruitového džusu spolu s jednou placebo tobolkou. Po 12 týdnech se třem skupinám, které měly alespoň patrný přísun grapefruitů, podařilo shodit větší množství kilogramů jako skupině, jíž nebyl grep podávaný v žádné podobě. Pacientům nebyla doporučená žádná jiná forma pohybu kromě 30minutové procházky třikrát týdně.

Princip grapefruitové diety

Základní menu při grapefruitové dietě obsahuje velmi málo kalorií. Je stejné pro každý den v týdnu. K snídani se doporučuje 1/2 grapefruitu, 2 plátky slaniny, 2 vařená vejce ak tomu černá káva nebo neslazený čaj. Na oběd se opět servíruje 1/2 grapefruitu a 1 pohár salátu s nízkokalorickou zálivkou. Dopřát si můžete 100 gramů kuřecího masa, libového vepřového masa nebo ryby. Povoleny jsou různé druhy koření, ale ne ochucovadla. Tento režim je třeba dodržovat 12 dní, pak se doporučují dva dny volna a opakují se opět dvoutýdenní cykly na dobu neurčitou.

Během dietního režimu jsou zakázány cibule, brambory, celer, hrášek, obiloviny, kukuřice, škrobová zelenina, bramborové lupínky, arašídové máslo, těstoviny, kukuřičné lupínky, džem, okurky, preclíky, ovoce a salátové dresinky.

Dieta založená na tabletách z grapefruitu

Existuje mnoho druhů tablet, které obsahují výtažky z grepů. Údajně enzymy obsažené v grepech dokáží uvolnit tukové zásoby v problematických partiích břicha a boků. Nesmíme však zapomínat, že na všech baleních se doporučuje dostatečný pohyb.

Funkce grapefruitové diety

Různé verze grapefruitové diety jsou určeny pro rychlé hubnutí. Doporučují se jako dobrý způsob hubnutí například po dovolené s ultra all inclusive režimem. Mnoho jejích zastánců však tvrdí, že je vhodná i pro udržení hmotnosti při dodržování pravidelného dvoutýdenního cyklu.

Výhody grapefruitové diety

Největší výhodou se zdá být snižování chuti k jídlu, pokud sníte polovinu grepu před každým jídlem. Také grapefruity obsahují velké množství vlákniny. Grapefruit také doplňuje denní příjem vitamínu C.

Rizika grapefruitové diety

Grapefruitová dieta patří mezi neúplně výživné redukční režimy. Po skončení je zde riziko rychlého nárůstu hmotnosti, pokud byste se ihned vrátili na normální stravu bez plynulého přechodu.

Foto Fotolia.com

Přečtěte si více: Dělená strava


Značky: redukční dieta


Diskuse k článku Grapefruitová diéta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Grapefruitová diéta