Co je vlastně hladovka?
Nejstarší a nejpřísnější návod jak zhubnout nabízí radikální redukční dieta s názvem hladovka. Dieta spočívá vyloučením jídla a příjímáním tekutin ve formě vody nebo šťáv.
Princip hladovky
Hubnutí při hladovce je zapříčiněno nepríjmaním žádné stravy. Hladovění je známé v mnoha kulturách a náboženstvích jako druh pokání. Když člověk nepřijímá žádné jídlo tak se hladina cukru v krvi sníží, neboť tělo nodostáva zdroj energie. Organismus pak vysílá signál, který ve Vás vyvolává pocit hladu.
V první etapě hladovky pochází získaná energie z glykogenu uloženého ve svalstvu a játrech. Díky tomuto procesu vydrží Vaše tělo ještě několik hodin nebo několik porcí vynechaného jídla. Později se začnou svaly a tuky měnit na glukózu aby tělo mělo další zdroj energie. Po nastoupení stavu, který se jmenuje ketóza způsobí hladovka odvodnění organismu a rozpad svalové hmoty, protože ji tvoří samy bílkoviny. Zmenšené zásoby draslíku, sodíku či vápníku mě negativní dopad na organismu, a při nedostatku draslíku může nastat i smrt, kvůli vlivu na srdce. Díky velkému objemu vody se z těla můžeme zbavit odpadních látek.
Nebezpečí hladovky
Při dietě jako je hladovka třeba dávat velký pozor na zvýšenou produkci odpadních látek v krvi a na vedlejší produkt jako je rozpadávání svalstva. Hladovka dá zabrat zejména Vaším ledvinám a jiné orgány budou trpět nedostatkem energie. Ve snaze zmírnit následky rozpadu svalové hmoty jsou některé obměny této diety jen částečnou hladovkou a zahrnují konzumaci šťáv.
Dieta v podobě hladovky nabízí rychlé hubnutí, ale z dlouhodobého hlediska je pro člověka nebezpečná. Po ukončení diety hrozí riziko, že se člověk začne přejídat. Hladovka by neměla trvat více než dva dny a je při ní nutnou dodržet omezenou aktivitu. Každý, kto by chtěl vyzkoušet tuto dietu s názvem hladovka by se měl nejdříve poradit se svým lékařem.
Foto © gudrun - Fotolia.com
Diskuse k článku Hladovka
Powered by Facebook Comments