Proteinová dieta

29 července, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  6277
proteínová diéta

Cíl proteinové diety

Cílem proteinové diety je úbytek na váze. Během proteinové diety se konzumují potraviny s vysokým obsahem bílkovin, což znamená, že konzumace sacharidů je omezena. V typické stravě je obsah bílkovin z celkové přijaté energie 10-15 % za den, zatímco při proteinové dietě se obsah přijatých bílkovin pohybuje okolo 30-50 % z celkové přijaté energie za den.

Jako proteinová dieta funguje

Proteinová dieta může omezit metabolismus člověka. Pokud jsou sacharidy (zdroj energie) přísně omezeny, tělo začne spalovat vlastní tuk a využívat jej jako náhradu energie, kterou tělo potřebuje. Tento stav se nazývá ketóza. Ketóza kromě spalování tuků přináší i řadu nežádoucích účinků, jako je bolest hlavy, nevolnost, podrážděnost, problémy s ledvinami a bušení srdce.

Proteinová dieta, jak na ni

Proteinová dieta existuje v mnoha provedeních. Tento typ diety nemusí však vyhovovat každému. Nejvíce výživná je s vysokým obsahem bílkovin as nízkým obsahem tuku a se středním obsahem sacharidů. Méně výživná je s vysokým obsahem bílkovin, s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů.

Proteinová dieta - potraviny

Rozhodli jste se držet proteinovou dietu a nevíte které potraviny jsou vhodné ke konzumaci? Následující řádky vám představí celou řadu různých potravin, které lze konzumovat při proteinové dietě.

Steak

Nikde nenajdete více bílkovin, než v pěkném šťavnatém steaku. Pokud jste opatrní na příjem tuků, můžete zvolit místo hovězího steaku kuřecí prsa bez kůže.

Bílé maso

Kuřecí maso a drůbež má vysoký obsah proteinů. Pokud máte rádi bílé maso, budete jíst mnohem méně tuku, než když zvolíte tmavé maso. Pokud chcete zhubnout rychleji, odstraňte z masa kůži, v níž se nacházejí nasycené tuky.

Vepřová panenka

Vepřová panenka je bílé maso av dnešní době je k dispozici opravdu všude. Pokud máte zájem držet proteinovou dietu, sáhněte po tomto druhu masa.

Ryby

Ryby obsahují hodně bílkovin a téměř vždy jsou s nízkým obsahem tuku. Dokonce i ryby, které mají více tuku, jsou dobrá volba při proteinové dietě. To proto, že ryby obsahují srdci prospěšné omega - 3 mastné kyseliny.

Vejce

Vejce jsou snad největší klasikou a rozhodně nejlevnější formou proteinu. Pokud máte obavy z tuků a cholesterolu , jezte jen vaječné bílky , které jsou dobrým zdrojem bílkovin bez vysokého obsahu cholesterolu .

Sója

Sója je výborným zdrojem rostlinných bílkovin. Konzumace 25g sójového proteinu denně může pomoci snížit hladinu cholesterolu a ochraňovat před nemocemi srdce.

Další potraviny bohaté na proteiny:

  • fazole
  • nízkotučné mléčné výrobky
  • cereální tyčinky
  • celozrnné výrobky

Proteinová dieta a hubnutí

Proteinová dieta pomáhá lidem zhubnout. Úbytek hmotnosti je zaznamenán v krátkém čase, protože bílkoviny dodávají organismu pocit sytosti delší dobu. Právě tento fakt pomáhá zahnat chuť na různé dobrůtky a vede to k poměrně rychlému hubnutí. Spojte rychlé hubnutí s uspokojivým pocitem sytosti a zjistíte, proč jsou proteinové diety také populární. Bohužel, mnoho lidí po skončení diety dosáhne rychle původní váhu.

Proteinová dieta a její rizika

Tento typ diety bývá často spojován s různými onemocněními. Nakolik se zvýší příjem bílkovin na úkor ovoce a zeleniny, může často nastat vyšší riziko vzniku rakoviny. Mezi další zdravotní rizika proteinové diety patří: zvýšená hladina cholesterolu, srdeční onemocnění, osteoporóza a onemocnění ledvin.

Pokud chcete držet proteinovou dietu, poraďte se se svým lékařem.

A jaká máte vy zkušenosti s proteinovou dietou? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem!

Foto © Kesu - Fotolia.com

Přečtěte si více: Fit dieta


Značky: redukční dieta


Diskuse k článku Proteinová dieta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Proteinová dieta