Zelná polévka na hubnutí

26 září, 2011 0 komentářů Sdílet Vidění:  12496
kapustová polievka na chudnutie

Dietní program s názvem zelná polévka na hubnutí je určen na krátkodobé a nárazové hubnutí. Doporučuje se dodržovat nejvýše 7 dní. Základem stravování je dietní zelná polévka, kterou během dne můžete konzumovat v libovolném množství. Kromě zelné polévky jsou tam i další potraviny, předepsané na určitý den. Existuje několik verzí receptů na dietní zelnou polévku, které nezávislé od sebe slibují ztrátu 5 - 10 kilogramů.

Tento dietní program najdete pod mnoha názvy:

 • Dieta letušek
 • Dieta modelek
 • Dieta Dolly Parton
 • Dieta Mayo clinic
 • Spalovač tuků
 • Superdiéta

Zelná polévka a její původ

Zelná dieta je známá stálice na poli redukce hmotnosti. S menšími obměnami se pravidelně objevuje již 10 - 15 let.

Nikdo neví přesně určit, kdy byla zelná dieta poprvé zformována. Podle americké dietetické asociace vznikla kolem roku 1950, ale možná se datuje její vznik ještě dříve. První recept na zelnou polévku se datuje do období 1. světové války jako prevence kurdějí u amerických vojáků na francouzském frontě.

V 80-tých letech se stala zelná dieta opět populární zejména mezi modelkami a herečkami, protože slibovala raketově rychlou ztráty hmotnosti a navíc, zelí údajně obsahuje zdraví a trávení prospěšné enzymy.

Tento typ dietního stravování je často využíván i v kardiologických nemocnicích, kdy se předepisuje pacientům s nadváhou připravujících se na operaci.

Recept - zelná polévka na hubnutí

Většina dietních jídelníčků začíná receptem na polévku. Původní recepty uváděli, že polévku je třeba vařit cca 1 hodinu, přičemž tato doba by zničila všechny vitamíny a enzymy. Poslední, aktuální, verze doporučuje vařit polévku maximálně 10 - 15 minut.

Zelná polévka na hubnutí - složení:

 • 6 velkých cibulí
 • 2 zelené papriky
 • 1 nebo 2 plechovky na kostičky nakrájených rajčat
 • 1 svazek celeru
 • 1 nebo 2 kostky bujónu ( bez obsahu sodíku )
 • 1 velká zelí

Zelná polévka na hubnutí - postup

Samotná příprava zelné polévky je jednoduchá. Zeleninu nakrájejte na malé kousky a zalijte vodou, aby hladina zakryla všechny kousky. Směs nechte sevřít a 10 až 15 minut převařte. Když bude zelenina měkká, můžete pro chuť přidat petrželku, worchesterskú omáčku a pepř.

Tyto recepty mohou být doplněny o rozmanité přísady a druhy zeleniny. Do některých variant se doporučuje přidat kuřecí vývar , jinde naopak houby, česnek nebo koriandr.

Příprava všech druhů zelné polévky spočívá v smíchání různých druhů zeleniny ve velkém hrnci spolu s vodou.

Zelná polévka na hubnutí a její dietní plán

Během zelné diety se má dodržovat zvláštní menu pro každý den. K tomuto menu můžete konzumovat jakékoliv množství zelné polévky.

 • První den: Doporučuje se zelná polévka na hubnutí s libovolnými druhy ovoce, kromě banánů. Přípustné nápoje jsou káva, voda, brusinkový džus nebo neslazený čaj.
 • Druhý den: V tento den se doporučuje žádné ovoce. Surová nebo vařená zelenina v jakémkoliv množství spolu s zelnou polévkou. Výjimkou je kukuřice, hrášek a fazole. Na večeři si můžete dopřát pečené brambory s máslem.
 • Třetí den: V tento den kromě zelné polévky můžete konzumovat libovolné druhy ovoce, zeleniny, ale žádné pečené brambory.
 • Čtvrtý den: Doporučuje se sníst tři až osm banánů a vypít neomezené množství nízkotučného mléka. Cílem je omezit chuť na sladké.
 • Pátý den: Doporučuje se alespoň jedna porce zelné polévky a neomezené množství hovězího masa a zeleniny.
 • Další dny postupně přidávejte hnědou rýži, zeleninu, pijte neslazené ovocné šťávy. Zelnou polévku si naservírujte alespoň jednou denně. Chléb, alkohol, sycené nápoje ještě stále nejsou povoleny.

Dále se doporučuje vypít alespoň 4 sklenice vody denně. Každý den si dejte nějaký komplexní vitamín nebo doplněk stravy.

Na internetu je dostupných mnoho pilulek na hubnutí, které údajně obsahují výtažek z této zelné polévky v sušené formě. Připisuje se jí hubnutí, schopnost rozpouštět tukové zásoby, omezují chuť k jídlu, léčí deprese či problémy s trávením. Žádná z vědeckých studií dosud tyto účinky nepotvrdila.

Zelná polévka na hubnbutí a její funkce

Dieta se zelnou polévkou je vhodná na krátkodobé a rychlé hubnutí. Doporučuje se jako rychlý způsob hubnutí před nebo po dovolené, případně po svátcích. Nedoporučuje se na delší dobu než sedm dní.

Výhody a rizika zelné polévky na hubnutí

Zelná polévka na hubnutí a její výhody

Největší výhodou tohoto dietního programu na zhubnutí je snadná příprava zelné polévky. Zelná dieta není náročná na čas a přípravu rozmanitých pokrmů. Nemusíte také počítat přijaté kalorie. Nabízí rychlý způsob hubnutí, i když ne bez jojo efektu. Výhodou je, že polévka vydrží v chladničce a dá se popřípadě zamrazit pro pozdější použití.

Zelná polévka na hubnutí a její rizika

Jako při každém dietním režimu, i zde je důležité dbát na zdravotní stav. Dieta se zelnou polévkou se doporučuje držet maximálně sedm dní. Vyhýbat by se jí měli pacienti trpící diabetem 2. stupně, poruchami příjmu potravy, nebo jinými problémy souvisejícími s intolerancí složek potravy. Ti, kteří se rozhodli dodržovat principy tohoto druhu redukčního programu, by měly počítat s tím, že během 7 dní odejde z organismu zejména voda. Z tohoto důvodu může být náhlý úbytek velkého množství kilogramů, které se ale velmi rychle vrátí, pokud se na vrátíte ke starým zlozvykům ve stravování.

Zelná polévka obsahuje velmi málo živin a má příliš nízký obsah kalorií, proto není vhodná pro dlouhodobé použití.

Mezi nežádoucí účinky patří závratě, točení hlavy, plynatost.

Výzkum a negativa zelné polévky na hubnutí

Zelná polévka na hubnutí zatím nebyla předmětem žádné klinické studie od roku 2007. Samotné zelí je však ověřeným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů.

Jedním z největších negativ zelné diety založené na zelné polévce, je zejména jednostranná strava. Nevede k trvalému hubnutí a má vysoké riziko jojo efektu. Nejsou ani prokázáno tvrzení, že zelí obsahuje vzácné antioxidanty zda má protirakovinné účinky.

Jaké jsou vaše zkušenosti se zelnou polévkou na hubnutí resp. zelnou dietou? Podělte se s námi o ně v diskuzi pod článkem, děkujeme!

Foto © Peredniankina - Fotolia.com

Přečtěte si více: Glykemický index


Značky: redukční dieta


Diskuse k článku Zelná polévka na hubnutí

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Zelná polévka na hubnutí