Citronová tráva (Voňatka citronová, Cymbopogon citratus)

10 září, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4085
Koření citrónová tráva

Voňatka citronová patří v našich zeměpisných šířkách k poměrně novému koření, lze jí však zakoupit ve více supermarketech. V obchodech se speciální výživou jí dostat zakoupit buď v čerstvé nebo sušené formě. Někdy se Voňatka označuje i indonéským jménem sereh. Její výrazné citronové aroma a chuť je výborná při přípravě pokrmů s kari. Oblíbenou součástí jídel je v malajziskej, thajské či indonéské kuchyni.

Charakteristika citronové trávy

Citronová tráva je původem z jihovýchodní Asie, je to vytrvalá rostlina, která může narůst až do výšky 2 metrů. Voňatka citronová má dlouhé, tenké listy, které po rozdrcení velmi intenzivně voní. Květy jsou zelené s červeným nádechem. Voňatku citronovou lze pěstovat i doma, nejlépe se jí však daří ve sklenících.

Účinky citronové trávy

  • u malých dětí se využívá na zlepšení trávení
  • má insekticidní účinky, venkovní užívání je vhodné proti vším, svrabu a trichofýcii
  • pomáhá při plísňových onemocněních nohou
  • zmírňuje horečnaté stavy

Využití citronové trávy v kuchyni

Stonky a listy citrónové trávy můžete posekat a použít je stejně při přípravě jídel, jako cibuli. Můžete je přidat k masovým pokrmům nebo při přípravě jídel s kari. Jemně nasekané listy citrónové trávy můžete použít těsně před dokončením na dochucení jídel.

Sereh, prášek podobný koření kari, obsahuje usušené listy korýše. Toto koření se využívá při přípravě masa a ryb v juhovýchodoázijskej kuchyni.

Jemně nasekané listy citrónové trávy jsou vhodné i na zdobení chlazených nápojů.

Usušené listy citrónové trávy jsou vhodné i při přípravě čajů. Usušené listy zalijte vroucí vodou, nechte je pár minut louhovat, slijte a čaj vypijte.

Ilustrační foto: 123rf.com.

Přečtěte si více: Vanilka (Vanilla planifolia)


Diskuse k článku Citronová tráva (Voňatka citronová, Cymbopogon citratus)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskuse k článku Citronová tráva (Voňatka citronová, Cymbopogon citratus)