Sezam (Sesamum indicum)

5 února, 2014 0 komentářů Sdílet Vidění:  3815
Koření korenina sezam

Kdysi se věřilo, že sezam má magické účinky a moc. V Egyptě se zaznamenalo jeho používání již před 5 000 lety, v Indii ho používali již kolem roku 1 600 př. Kr. Alibaba a jeho výrok "Sezame, otevři se!" pravděpodobně souvisí s vlastností sezamových lusků, které se dokáží prudce otevírat.

Sezam by neměl chybět v žádné kuchyni. Využití sezamu v kuchyni je všestranné ve formě semen ale i oleje, který sezamová semena obsahují.

Sezamový olej používají ženy v středozemní oblasti na hydrataci pokožky. Olej se dá použít i na opalování, protože dobře vychytává ultrafialové paprsky a je i odolný proti vodě.

Charakteristika sezamu

Sezam původně rostl v Africe, Číně, Indonésii a Indii. Jeho pěstování vyžaduje horké podnebí a písčitou půdu. Sezam je jednoletá rostlina, má bílé trubkovité květy, které se po dozrání změní na přibližně 2,5 cm kapsle, ve kterých jsou uloženy semena. Při dozrávání se tyto kapsle prudce otevírají.

Účinky sezamu

Sezamová semena se využívají při léčbě různých problémů. Sezamová semena mají vynikající účinky proti vypadávání vlasů, bolestech hlavy, závratích, dyzentérii, osteoporóze a vřídky. Sezamová semena jsou účinné jako mírné a jemné projímadlo. Semena jsou také kaloricky velmi vydatné a jsou vhodné při rekonvalescenci.

Využití sezamu v kuchyni

Sezamová semena mají v kuchyni široké uplatnění. Lze s nimi dochutit jakýkoliv pokrm. Sezamovými semeny lze posypat koláče nebo chléb. Opražené sezamová semena jsou chutné v sýrových omáčkách nebo zeleninových jídlech. Z rozemletých semen se vyrábí hustá pasta tahini, která se využívá v tradiční řecké kuchyni. Ze semen se také připravuje chalva - sladká pochoutka, která se na Středním východě konzumuje se silnou kávou. Semena jsou dobrou alternativou pro ty, kteří jsou alergičtí na ořechy. Také jsou významnou surovinou při výrobě mýdel a rostlinných tuků. Sezamový olej lze použít při přípravě teplých ale i studených pokrmů.

Přečtěte si více: Mák setý (Papaver somniferum)


Diskuse k článku Sezam (Sesamum indicum)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskuse k článku Sezam (Sesamum indicum)