Durian

20 května, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4416
Koření durian

Charakteristika durianu

Ovoce durian má charakteristický odpudivý zápach, který připomíná shnilé potraviny či zkažené vejce. Duriany rostou na stromech - durianovníkoch, které narostou až do výšky 30 metrů. Na stromech kvetou žlutavě bílé květy charakteristické svou aroma, která připomíná kyselé mléko. Plod se skládá z 5 částí, z nichž každá obsahuje 2-3 semena. Zralé plody padají ze stromů a jsou oblíbené u slonů, opic a lidí. Velikost plodů je v průměru 15 cm a mají zelenohnědou až olivovou slupku pokrytou ostny. Jedlá semena jsou ukryty v obalu krémovité barvy a velikostí připomínají kaštany.

Původ durianu

Stromy pocházejí ze západní Malajsie a Bornea. V současnosti se pěstují v Thajsku, odkud ho dovážejí na naše území, v Malajsii, v Singapuru a na Filipínách.

Nutriční složení durianu

Durian je ovoce bohaté na vitamíny, minerální látky a má vysokou energetickou hodnotu. V 100 gramech plodu se nachází 147 kalorií. Obsahuje velké množství vlákniny, vitamínu C a vitamínů skupiny B. Z minerálních látek se v Plod durianu nachází měď, mangan, hořčík a železo.

Léčivé účinky a zdravotní výhody konzumace durianu

Díky vláknině je durian vhodný pro všechny, kteří trpí zažívacími problémy a problémy s vyprazdňováním. Durian zlepšuje krevní obraz a podporuje zdravý růst buněk a tkání. Obsahuje esenciální kyseliny, například tryptofan, který působí jako uspávací pilulka. V těle se metabolizuje na melatonin a serotonin, látky ovlivňující zdravý a klidný spánek.

Pěstování durianu

Durianu vyhovuje vlhké, teplé a tropické pásmo, proto bychom ho v našich zahradách hledali marně. Teplota celoročně nesmí klesnout pod 15 stupňů s úhrnem srážek 2000 až 4000 mm.

Použití durianu

Durian se konzumuje syrový, nebo zapečený v rýži. Populární je i Durianova zmrzlina, džem a šťáva, která se pije s kokosovým mlékem. Durian má charakteristickou chuť, něco mezi česnekem, vanilkovým krémem a kaštanovým pyré. Pro jeho charakteristický zápach je v některých asijských zemích zakázáno jej převážet v MHD.

Ilustrační foto: Fotolia.com

Přečtěte si více: Granátové jablko


Diskuse k článku Durian

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskuse k článku Durian