Guave

24 května, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4069
Koření ovocie guave

Charakteristika guave

Guave je strom dorůstající výšky několika metrů. Má drobné bílé květy, z nichž se vyvarovat bobule kulatého nebo vejcovité dosahující délky až 12 centimetrů. Slupka zralých plodů má světlezelenou nebo žlutou barvu a uvnitř se nacházejí čtyři až pět komůrek se šťavnatou světlezelené nebo žlutou dužinou, která chuťově připomíná směs fíků, hrušek a Duli.

Původ guave

Původ tohoto ovoce je v tropické Latinské Americe. Dnes se pěstuje převážně v Africe, Kalifornii, Indii a celé Jižní Americe.

Nutriční složení guave

Guave je bohaté na rozpustnou vlákninu, vitaminy A, C, kyselinu listovou a minerální látky měď, draslík a hořčík. Guave obsahuje čtyřikrát více vitaminu C než pomeranč. Rovněž obsahuje karotenoidy a polyfenoly, zejména s antioxidačním účinkem. Červeno- oranžové plody mají větší obsah prospěšných látek jako žluto-zelené plody.

Léčivé účinky a zdravotní výhody konzumace guave

Guave se v lidovém léčitelství využívá jako prostředek proti průjmu, díky svým antibakteriálním účinkem. Využívá se i v kosmetice jako astringend. Esenciální oleje ukryté v guave mají značné protirakovinné účinky. Používá se také jako prostředek na tišení bolesti.

Pěstování guave

Guave se pěstuje zejména v tropickém a subtropickém pásmu. Silnější stromy vydrží i krátkodobé mrazy (do -4 stupňů). Je jedním z mála druhů ovoce, které zarodí i při pěstování v bytě. Pokud ho vypěstujete ze semínka, z plodů se budete těšit minimálně dva až osm let.

Použití guave

V mnoha zemích se guave konzumuje syrová. V Mexiku z ní vyrábějí oblíbený nápoj Aqua fresca. Používá se ve studené a teplé kuchyni (přísada do omáček), při výrobě cukrovinek a dezertů nebo jako sušené ovoce. Používá se do džemů a různých druhů bonbonů a lízátek. Čaj uvařený z guave se v domorodé medicíně pokládá za léčivý.

Ilustrační obrázek: Fotolia.com

Přečtěte si více: Curuba


Diskuse k článku Guave

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskuse k článku Guave