Karambola (Čínská hvězda)

23 května, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4901
Koření karambola

Charakteristika karamboly

Karambola je pěti až šesticípé plod, který má ostré hrany a hladkou zelenou, žlutou nebo oranžovou slupku. Plody karamboly jsou velké šest až dvanáct centimetrů a jejich hmotnost se pohybuje od 50 do 100 gramů. Plod má šťavnatou dužninu jantarové barvy.

Původ karamboly

Zemí původu je Indie nebo Malajsijský poloostrov. V současnosti se pěstuje v Brazílii, Izraeli, Kolumbii a Thajsku.

Nutriční složení karamboly

Je jedním z nízkokalorických tropického ovoce. V 100 gramech plodu se nachází 31 kalorií. Obsahuje i velké množství vlákniny, vitaminu C (100 g obsahuje 34,7 mg). Karambola je bohatá na antioxidanty (quercentín a kyselina gallová). Antioxidanty chrání tělo před škodlivým radikály a působí preventivně proti různý druhům rakoviny. Čínská hvězda, jak karambolu často nazývají, obsahuje i vitaminy skupiny B, zejména riboflavin a pyridoxin. Vitaminy skupiny B působí jako pomocné látky při procesu trávení. V plodech najdeme i malé množství stopových minerálních látek jako draslík, fosfor, železo a zinek.

Léčivé účinky a zdravotní výhody konzumace karamboly

Karambola má diuretické účinky a taktéž expektorační účinky, kdy se využívá zejména při dlouhodobém kašli. Draslík působí jako kontrola správné tepové frekvence a optimalizuje hladinu krevního tlaku. Karambola obsahuje velké množství kyseliny šťavelové a při jejím nadměrné konzumaci může dojít k otravě a poškození ledvin (zabránit tomu může současné užívání vápníku). Obzvláště opatrní by měli být pacienti s poruchou ledvin, u nichž je reakce nevratná.

Pěstování karamboly

Karambolu si lze vypěstovat i doma. Stačí když se semena zasadí do pěstebního substrátu s pískem či perlitem. Semena neztlačuje do substrátu příliš hluboko. Klíčení trvá dva až tři týdny a na pěstování vám postačí prostředí vašeho bytu.

Použití karamboly

Karambola se dá konzumovat přímo, nebo jako příloha do salátů či dekorace míchaných nápojů a masných specialit.

Ilustrační foto: Fotolia.com

Přečtěte si více: Marakuja


Diskuse k článku Karambola (Čínská hvězda)

komentárov

Powered by Facebook Comments


Podobné články


Diskuse k článku Karambola (Čínská hvězda)