Surinamská třešeň, také často nazývaná také Brazilská třešeň, Cheyenne třešeň nebo Pitanga je rostlina původem z amazonského deštného pralesa. V teplejších oblastech se používá Pitanga jako okrasný keř.
Plod Surinamské třešně
Surinamská třešeň má silnou chuť podobnou mangu. Toto ovoce má výborné nutriční složení a obsahuje množství vitaminu A a C, fosforu, vápníku, železa, riboflavinu a niacinu. Surinamská třešeň je bohatá na antioxidanty lykopen, beta-kryptoxanthin, gama-karoten a rubixantín. Ovoce se dá velmi snadno odšťavnit as přídavkem cukru se používá při výrobě džemů, želé, zmrzliny a ovocných pohárů. Surinamské třešeň lze také přidat ke kvašení do vína, octa či likérů.
Výhody konzumace Surinamské třešně
Surinamská třešeň má výborné antiseptické vlastnosti a pomáhá při problémech s průjmy a jinými gastrointestinálními problémy. Rovněž může být efektivní při odstraňování respiračních problémů. Pitanga se používá při léčbě rýmy a nachlazení.
Surinamská třešeň a její využití
Plody surinamských třešně jsou vysoce ceněny zejména v oblasti Brazílie. Kromě plodů se využívají i její listy v místní medicíně již stovky let. Olej získaný z listů pitanga je účinný proti mnoha nemocem a proto se velmi často využívá při přípravě tradičních brazilských léků.
Olej získaný z listů má vysoký obsah taninů, který má dobré vlastnosti na strukturu pleti. Pomáhá normalizovat nadměrnou tvorbu mazu na pokožce hlavy a pomáhá při léčbě seboroické dermatitidy.
Alfahydroxy kyseliny obsažené v surinamských třešně využívají již staletí na omlazení pleti. Pomáhají zlepšit stav pokožky, odstranit akné či zredukovat vrásky. Rovněž pomáhá při zlepšení struktury vlasů. Alfahydroxy kyseliny pronikají do struktury vlasů, kde ovlivňují stabilitu keratinu, bílkoviny, která tvoří strukturu vlasu a dodává jí pevnost.
Olej ze Surinamské třešně
Olej získaný z listů Surinamskou třešně se využívá při léčbě horečky, revmatismu, žaludečních onemocněních, průjmu, ztrátě hmotnosti, při léčbě arteriální hypertenze, dně, malárii a také jako menstruační stimulant.
Ilustrační foto: wikipedia.org
Diskuse k článku Surinamská třešeň (Pitanga)
Powered by Facebook Comments