Čaj na hubnutí Pu-erh

11 června, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  6064
čaj na chudnutie pu-erh

Čaj Pu-erh

Pu-erh je jedním z nejstarších druhů čaje, jaký lidstvo v současnosti zná. Na šálku tohoto výjimečně zdravého a chutného čaje si pochutnávali už generace čínských císařů. Pu-erh se pěstuje především v jihozápadní části Číny, v provincii Yunnan, ale, jako novinka, už i na Taiwanu. Název dostal podle okresního města, kde se v minulosti tato odrůda čaje zpracovávala. V současnosti se poměrně velké oblibě těší i v Evropě a Americe, a to zejména díky svým všestranně blahodárným účinkem na zdraví, duševní pohodu a zejména schopnost odbourávat tukové polštářky. Pravidelným pitím tohoto čaje můžete zhubnout až 11 kilo za 4 týdny.

Výroba čaje Pu-Erh

Pu-erh se vyrábí z listů rostliny Camellia sinensis. Z listů této rostliny se vyrábí i jiné druhy čaje, jako například oolong nebo zelený čaj. Různé druhy vyžadují různé techniky zpracování. Pu-erh prochází fermentací, částečným pražením a zejména, listy čaje se nechávají při vysoké vlhkosti (90%) zrát i několik let. Říká se, že čím je čaj starší, tím má silnější účinky na naše zdraví. Během doby zrání čaje se rozvíjí prospěšná plíseň, která ostatní druhy čaje ničí. Proto má "starší" Pu-erh charakteristickou potuchlinovú chuť. Tento čaj je možné zalévat vícekrát. Čaj můžeme louhovat tolikrát, kolik má let. V našich obchodech najdeme 3-20 letý čaj.

Popis čaje Pu-erh

Čaj má charakteristickou zemitou chuť. Porce louhováním tekutiny může mít tmavě hnědou až tmavě růžovo-hnědou barvu. Vyrábí se z velkých listů. Denně se doporučuje vypít nejvíce tři šálky tohoto čaje.

Účinky čaje Pu-erh

Pu-erh se těší velké oblibě zejména díky své pověsti zeštíhlujícího a povzbuzujícího nápoje, který posílí vaši mysl a zároveň odbourá zásoby podkožního tuku. Pravdou však zůstává, že tento čaj obsahuje poměrně nízké množství kofeinu a látky, které dokáží snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Kofein ukrytý v čaji dokáže posílit centrální nervový systém, srdce a svaly. Kromě toho obsahuje i antioxidanty, které chrání srdce a cévy.

Pu-erh obsahuje lovastin, látku, která se nachází v lécích snižujících hladinu cholesterolu. Pu-erh obsahuje lovastin v přirozené formě. Výzkumy na zvířatech prokázaly, že Pu-erh dokáže snížit hladinu nechtěných triglyceridů v krvi. Dokáže také poměrně rychle snížit hladinu alkoholu v krvi a odstranit bolest hlavy. Důvod popularity tohoto druhu čaje se však ukrývá jinde. Pu-erh prokazatelně dokáže snižovat hladinu tuku a odbourávat tukové zásoby, kterých jste se už léta nedokázali zbavit. Stačí si prý dopřát šálek čaje před každým tučným jídlem.

Studie provedené v Japonsku také potvrdily, že Pu-erh má protirakovinné účinky. Obsahuje vysoké množství EGCG a kyseliny Galová. Příznivě také působí na střeva, plynatost, rozpouští hleny a je prospěšný při nachlazení a depresích. Obklady z čaje působí omlazující.

Vedlejší účinky čaje Pu-Erh

Pu-erh má určitě pozitivní vliv na naše zdraví. Nesmí se to však přehánět s jeho množstvím. Nedoporučuje se pít více než 5 šálků denně. Nadměrné pití přináší nervozitu, migrénu, problémy se spánkem, průjem, nepravidelný srdeční rytmus, zda zmatenost a dezorientovanost. Obzvláště opatrní byste měli být, pokud užíváte léky na bázi efedrinu, zda cimetidinu.

Ilustrační foto: 123rf.com
Diskuse k článku Čaj na hubnutí Pu-erh

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Čaj na hubnutí Pu-erh