Dukanova dieta – klady a zápory

14 března, 2012 1 komentář Sdílet Vidění:  5554
dukanova diéta klady zápory

Dukanova dieta je založena na přijímání nízkého obsahu sacharidů (uhlohydrátů) a vysokého obsahu bílkovin. V Dukanovej dietě neexistuje žádné omezení, kolik můžete sníst během jednotlivých čtyř fází dietního plánu, třeba se však držet přísných pravidel.

Dukanova dieta - fáze

V první fázi dietního plánu se konzumují potraviny výhradně bílkovinné povahy. Můžete si vybrat ze seznamu 72 produktů s nízkým obsahem tuku bohatých na bílkoviny. Patří sem například kuře, krůta, vajíčka, ryby a nízkotučné mléčné výrobky. Tato fáze trvá přibližně 5 dní, aby se dosáhlo rychlé hubnutí. Během těchto pěti dnů můžete konzumovat sacharidy pouze ve formě ovesných otrub. Na rozdíl od Atkinsovy diety, Dukanova dieta v první fázi zakazuje konzumaci zeleniny a přísně omezuje tuky.

V dalších 3 fázích dietního plánu Dukanovej diety se postupně zavádějí do jídelníčku určité druhy ovoce, zeleniny a sacharidů. Nakonec jídelníček obsahuje všechny potraviny.

Dukanova dieta - cíl

Cílem Dukanovej diety je postupná ztráta hmotnosti, až 2 kila za týden. Dukanova dieta podporuje dlouhodobou regulaci tělesné hmotnosti. Tato dieta není časově omezena a může se držet i delší dobu. Bílkovinný den by měl tvořit 1 den v týdnu a důležité je pravidelné cvičení.

Dukanova dieta - výhody

  • můžete zhubnout velmi rychle, což může být dost motivující
  • je to přísný dietní plán a některým lidem to vyhovuje
  • jednoduchá kontrola přijatých potravin
  • nemusíte vážit potraviny nebo počítat kalorie
  • kromě potravin bohatých na tuky, s nízkým obsahem soli a potravin bohatých na bílkoviny není v Dukanovej dietě žádné jiné omezení
  • v prvních dvou týdnech můžete jíst kolik chcete

Dukanova dieta - nevýhody

  • na začátku diety se mohou objevit vedlejší účinky - zápach z úst, sucho v ústech, únava, závratě, nespavost, nevolnost způsobená z nedostatku sacharidů
  • nedostatek zeleniny a ovoce může v časných fázích způsobit problémy, jako jsou například zácpy

Dukanova dieta - zhodnocení

Rychlé hubnutí může být motivující, ale je neudržitelné a nezdravé. Dukanova dieta není nutričně vyvážená. V první fázi budete potřebovat vitaminové doplňky a vlákninu ve formě otrub. Je zde nebezpečí, že tento typ stravy může zvýšit riziko vzniku dlouhodobých zdravotních problémů. Při držení Dukanovej diety je vysoké riziko, že vás přestane bavit a rychle se vzdáte.

Foto © michaeljung - Fotolia.com

Přečtěte si více: Jak zhubnout s jógouDiskuse k článku Dukanova dieta – klady a zápory

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Dukanova dieta – klady a zápory