Hubnutí – mýty o hubnutí

2 července, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  3969
ilustračné foto - mýty o chudnutí

Když se mluví o hubnutí, může být někdy opravdu těžké vybrat si, co je pravda a co úplná pravda není. Pokud chcete zdravě zhubnout a udržet si váhu, určitě byste měli vědět pár faktů o hubnutí. Pomůže vám i přečtení si následujícího článku, kde se hovoří o 10 nejčastějších mýtů při hubnutí.

Hlad je nejlepší způsob jak zhubnout

Při hladovce je nepravděpodobné, že by zaručovala dlouhodobé snížení hmotnosti. Ve skutečnosti, hladovka může někdy vést k dlouhodobějšímu zvýšení tělesné hmotnosti. Hlavním problémem je, že tento typ diety je příliš těžké udržet. Vaše tělo bude mít nedostatek energie, tělo touží po potravinách s vysokým obsahem tuku a vysokým obsahem cukru. Když se vzdáte a začnete jíst, často jich sníte více, než potřebujete, což způsobuje právě zvýšení tělesné hmotnosti.

Radikální cvičící režim je jediný způsob jak zhubnout

Není to pravda. Rozumné hubnutí zahrnuje to, že se zavedou malé změny, které se mohou dodržovat po dlouhou dobu. To znamená, že zařaďte pravidelnou a přiměřenou fyzickou aktivitu k vašemu věku, hmotnosti a pohlaví do svého denního režimu. Dospělí od 19 do 64 let by měli cvičit minimálně 150 minut, střední intenzity, v podobě aerobní fyzické aktivity - například rychlá chůze nebo jízda na kole každý týden. Ti, kteří chtějí zhubnout, by měli cvičit více minut za týden, podle toho, kolik chce člověk zhubnout. Rovněž je třeba zvolit správné složení jídelníčku. Pouze v kombinaci pravidelné fyzické aktivity a správného jídelníčku lze pozorovat výsledky.

Pilulky na hubnutí jsou účinné při dlouhodobém hubnutí

Ne, není to pravda. Pilulky na hubnutí sami o sobě nepomohou udržet požadovanou váhu. Pilulky na hubnutí by měly být použity pouze v případě, kdy jsou předepsány lékařem.

Zdravé potraviny jsou dražší

Ve skutečnosti, zdravé potraviny nejsou nutně dražší než jejich alternativa - nezdravé potraviny. Obvykle zaplatíte více za připravené jídlo, které má vysoký obsah tuku a vysoký obsah soli, než za to jídlo, které byste připravili z čerstvých surovin a připravili si ho sami.

Potraviny označené jako "s nízkým obsahem tuku" nebo "se sníženým obsahem tuku" jsou vždy zdravá volba

Buďte opatrní. Potraviny označené jako "s nízkým obsahem tuku", musí splňovat kritéria stanovená právními předpisy dovolující používat tuto značku. Nálepky jako "se sníženým obsahem tuku" nemusí splňovat stejná kritéria, a mohou být zavádějící. Svačina se sníženým obsahem tuku by měl obsahovat méně tuku než jeho plnotučná verze, ale to automaticky neznamená, že to je zdravá volba: může obsahovat ještě mnohem více tuku, než řekněme, některé ovoce. Nízkotučné potraviny také někdy obsahují vysoké množství cukru.

Margarín obsahuje méně tuku než máslo

Margarín a máslo obsahuje různé druhy tuku. Margarín má obvykle nižší obsah nasycených tuků jako máslo. Ale je více pravděpodobné, že obsahuje trans-tuky. Hydrogenované tuky, také nazývané trans-tuky, může být zdraví škodlivé, jako nasycené tuky. Pokud chcete zhubnout, a zlepšit si zdraví srdce, snižte příjem nasycených a hydrogenovaných tuků ve svém jídelníčku. Pozorně si čtěte etikety na potravinách a zjistíte, zda daná potravina obsahuje nasycené nebo hydrogenované tuky.

Ze sacharidů se přibírá na váze

Jedení sacharidů ve správném množství nezpůsobuje zvyšování hmotnosti. Jezte celozrnné potraviny a více vlákniny, která se nachází v hnědé rýže a celozrnném chlebu. Pokud se snažíte zhubnout, vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem škrobu.

Vynechávání jídel vám pomůže zhubnout

Pokud se snažíte zhubnout a sníte pár kousků jídla mimo hlavního jídla, to není problém. Záleží hlavně na tom, jaký druh jídla si zvolíte. Mnoho lidí potřebuje svačinu mezi hlavními jídly, které jim pomohou udržet hladinu energie po celý den, zejména pokud žijí aktivním životním stylem. Zvolte si ovoce nebo zeleninu, místo chipsů, čokolády a dalších neřestí, které mají vysoký obsah cukru a nasycených tuků.

Pitná voda vám pomůže zhubnout

Voda nezpůsobuje hubnutí, ale dělá tělo hydratovanější. Voda je nezbytná pro dobré zdraví a pohodu. Někdy může být žízeň zaměněn za hlad. Pijte alespoň 8 sklenic vody denně. Více se dočtete v článku pitný režim.

Vynechávání jídel je dobrý způsob, jak zhubnout

Vynechávání jídel není dobrý nápad. Pokud chcete zhubnout a udržet si to, musíte snížit množství kalorií, které konzumujete, nebo zvýšit spalování kalorií prostřednictvím zvýšené fyzické aktivity, tedy cvičení. Právě vynechání jídla může mít za následek únavu a špatnou výživu. A tím budete s větší pravděpodobností sahat po jídlech s vysokým obsahem tuku a vysokým obsahem cukru, které by mohly vést k přibývání na váze.

Ilustrační foto © Africa Studio - Fotolia.com
Diskuse k článku Hubnutí – mýty o hubnutí

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Hubnutí – mýty o hubnutí