Jak by měla vypadat zdravá dieta

12 dubna, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4455
bezlepková diéta

Začít zdravě hubnout a vybírat ty správné potraviny může být složitější než se zdá, zejména při záplavě takové převaze informací o nutričních hodnotách. Při vytváření vhodného a hlavně zdravého dietního plánu bychom neměli zapomínat na to, že pro zdravé hubnutí je třeba přijímat jídlo bohaté na živiny, ale zároveň kaloricky chudé.

Zdravá výživa

Dietní strava, a strava vhodná na proces zdravého hubnutí, by měla obsahovat zejména potraviny v jejich přirozené formě. Nejvíce živin a vitamínů se nachází v potravinách, které nejsou v každé samoobsluze samozřejmostí. Porozhlédněte se v obchodech se zdravou výživou či bioprodejnách. Připravte si jídlo bohaté na bílkoviny, s rovnováhou sacharidů a zdravých tuků. Vhodnými složkami jsou libové maso, sójové boby, ořechy, drůbež, ryby, olivový a lněný olej, pšeničné klíčky, zelenina, ovoce, hnědá rýže a nízkotučné mléčné výrobky. Nezapomínejme na to, že každá porce dietního jídla by měla obsahovat především bílkoviny.

Zapomeňte na polotovary

Některé potraviny, označené jako dietní nebo nízkotučné, se mohou zdát jako výborné a rychlé řešení vhodné stravy na hubnutí. V mnoha případech platí spíše opak. Nepomohou, naopak, sabotují snahu shodit přebytečná kila. Zapomenout třeba na mražená jídla, předem připravené polotovary, balené sušenky, lupínky a studené lahůdky. Obsahují chemické konzervační látky, rafinované cukry, sodík, tuky a množství soli, která zbytečně v těle váže vodu.

Ideální kalorický příjem

Sledování počtu přijatých kalorií je nejlepší způsob jak mít přehled o ubývání kil na váze. Pokud bychom měli zhubnout 0,5 kila tělesné hmotnosti týdně, museli bychom snížit příjem kalorií o 3500 týdně. Dobrá pomůcka na sledování kalorických hodnot potravin jsou kalorické tabulky.

Poraďte se s odborníkem

Při jakékoliv dietě, a zejména pokud plánujeme drasticky zhubnout, je vhodné poradit se s odborníkem na výživu, případně se svým lékařem. Postupujme tak i při volbě vhodné sportovní aktivity a dietních omezeních. Vyhnete se tak nechtěným a nečekaným zraněním z náhlého přetížení organismu, případně problémům s potravinovou intolerancí a zažíváním.

Jak by podle vás mělo vypadat zdravé hubnutí a zdravé stravování? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem. Děkujeme!

Ilustrační foto Fotolia.comZnačky: bílkoviny


Diskuse k článku Jak by měla vypadat zdravá dieta

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Jak by měla vypadat zdravá dieta