Stévie – sladidlo nejen pro ty, co chtějí hubnout

21 září, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  3412
ako schudnúť so stéviou

V průběhu historie lidstvo hledalo v náručí přírody potravu, která vyniká chutí a má i zdravotní výhody. Mnoho pokusů bylo neúspěšných. Pomocí vědy a výzkumu jsme našli přirozeně se vyskytující potraviny, které prospívají našemu zdraví a pomáhají nám cítit se lépe. Jednou z nich je stévie, oblíbená po mnoho let zejména v oblastech Severní a Jižní Ameriky av současnosti se rozšiřující i do ostatních částí světa.

Stévie je původem trvalka z čeledi hvězdnicovitých. Listy rostliny obsahují chemické sloučeniny zvané Steviosid, které dokáží být až 300 - krát sladší než cukr. Výtažek z listů je v současnosti oblíbeným sladidlem, které nahrazuje cukr v mnoha redukčních programech.

Pěstování stévie

V současnosti se pěstuje zejména v Číně, Japonsku, Brazílii, Paraguayi, Anglii a Mexiku. V minulosti byla oblíbená v západní části Severní Ameriky. V USA bylo používáno stévie jako sladidla povoleno až v roce 2008 po mnoha letech výzkumu.

Výhody a příznivé účinky stévie

Stévie má mnoho výhod a příznivých účinků na zdraví člověka. Jelikož nevyvolává inzulínovou reakci, její použití je zvláště vhodné pro diabetiky. Může být přijatelnou a nízkokalorickou sladkostí a pamlskem pro lidi zápasících s obezitou. Nezpůsobuje poškozeny zubů, ani zubní kazy. Nemá žádný tuk ani cholesterol. Listy stévie přirozeně obsahují draslík, hořčík, zinek a vitamin C. V podobě, která se objevuje v obchodech, však neobsahuje žádné vitamíny, tedy nutričně hodnotné látky.

Nežádoucí účinky stévie

Vědecké studie prokázaly, že stévie není nebezpečná pro lidi ani zvířata. Avšak žádná vědecká studie nezkoumala účinky stévie při dlouhodobém užívání. Nejsou zcela objasněny otázky ohledně interakce stévie s lithiem, která může zapříčinit poškození tkání. Steve by tedy neměly používat těhotné a kojící ženy.

Stévie také nepříznivě ovlivňuje účinky léků užívaných při diabetu. Může působit jako diuretikum a vyhýbat by se jí měli také lidé trpící alergií na rostliny jako sedmikráska, měsíčky či ambrózie.

Dalšími nežádoucími účinky může být nadýmání, závratě, nevolnost a velmi vysoké dávky mohou snižovat krevní tlak.

Ilustrační foto: 123rf.com

Přečtěte si více: Hubnutí s pepřemDiskuse k článku Stévie – sladidlo nejen pro ty, co chtějí hubnout

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Stévie – sladidlo nejen pro ty, co chtějí hubnout