Dračí ovoce a jeho nutriční složení

24 února, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4839
dračie ovocie

Dračí ovoce (pitaya)

Dračí ovoce pochází z několika druhů kaktusů a také je známo pod názvem Pitaya. Nejvíce komerční jsou plody z druhu Hylocereus undatus. Zajímavé je, že tento kaktus kvete pouze v noci. Dračí ovoce se pěstuje v tropických oblastech po celém světě . Je charakteristické svou mírně sladkou dužinou a obsahuje množství vitamínů a minerálů. Může se jíst čerstvé nebo sušené, obě formy jsou však plné živin.

Velikost porce dračího ovoce

Následné nutriční informace se vztahují na jedno syrové dračí ovoce, které má hmotnost 100 gramů. Jeho nutriční hodnota se bere z vnitřní dužniny. Obsah tuku v těchto informacích pochází ze semen.

Kolik kalorií má dračí ovoce

Porce dračího ovoce má 60 kalorií . Z toho je 34 kalorií ve formě sacharidů, 18 kalorií ve formě tuku a 8 kalorií ve formě bílkovin.

Jaké vitaminy jsou v dračím ovoci

Dračí ovoce obsahuje množství vitamínů, jako například vitamin A, C a vitaminy skupiny B a minerální látky. Vitamín A je dobrý při prevenci vzniku očních chorob a udržuje zdravou pokožku. Vitamin C pomáhá posilovat imunitní systém av jednom kuse ovoce ho najdete přibližně 9 mg. Dračí ovoce má řadu vitaminů ze skupiny B, včetně vitamínu B1, B2 a B3. Vitaminy skupiny B pomáhají hydratovat pokožku, snižují hladinu LDL "špatného" cholesterolu v krvi a zvyšují chuť k jídlu.

Kromě vitamínů naleznete v dračím ovoci i minerální látky. Dračí ovoce obsahuje 8,8 g vápníku, 36,1 mg fosforu a 0,65 mg železa. Také obsahuje draslík, chrom a hořčík.

Vláknina v dračím ovoci

Dračí ovoce je dobrým zdrojem vlákniny a to téměř 1 gram vlákniny na každých 100 gramů čerstvého plodu dračího ovoce. Když se dračí ovoce vysuší, obsah vlákniny stoupne na více než 10 gramů. Závisí to však i od toho, jak moc je dračí ovoce vysušené. Dračí ovoce lze jíst i s kůží, je třeba se však ujistit, že neobsahuje žádné plísně a nečistoty .

Cholesterol a tuky

Dračí ovoce má nízký obsah cholesterolu a minimální množství tuků. Cholesterol v dračím ovoci se nachází právě v semenech. Proto když budete jíst dračí ovoce, odstraňte z něj semínka a snížíte tak příjem cholesterolu na minimum.

Autor : Ing . Alena Mitášová

Ilustrační foto © bennyartist - Fotolia.com
Diskuse k článku Dračí ovoce a jeho nutriční složení

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Dračí ovoce a jeho nutriční složení