Exotická quinoa

23 května, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4675
quinoa

Přestože quinou znali již staří Inkové, v našich končinách se do povědomí dostává až nyní. Ve Střední a Jižní Americe je stejně populární jako pšenice. Quinoa je přitom velmi vítané zpestření jídelníčku, a to zejména pro vegetariány. Její příprava je rychlá a může být přidávána do salátů, mouky, ale výborně chutná i jako teplá kaše k snídani. Inkové z ní dokonce pálili pálenku zvanou "chica".

Složení quinoa

Podobně jako pohanka, i quinoa neobsahuje lepek a je vhodná pro celiaky. Lze z ní sice získat mouku, ale nepatří mezi obiloviny. Quinoa je komplexní potravinou a svým složením se stává výživovou bombou. Podobně jako sója, obsahuje esenciální mastné kyseliny, které tělo potřebuje pro správný vývoj. Quinoa je výborným zdrojem bílkovin (obsah bílkovin je od 12 do 22 %). Je také bohatým zdrojem vlákniny, která sice neobsahuje kalorie ani živiny, ale sama o sobě přináší pro konzumenta celé množství zdraví prospěšných akcí. Snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a vyřeší problémy se stolicí. V porci vařené quinoa se nachází 5,2 gramu vlákniny.

Quinoa je také dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Z vitamínů naleznete v porci betakaroten, vitamin C, kyselinu listovou, thiamin a riboflavin. Je neocenitelným zdrojem minerálních látek jako vápník, železo, draslík, zinek nebo hořčík.

Pravidelná konzumace Quinoa přenáší tyto zdravotní výhody

Lidé, kteří zařadí quinou do svého jídelníčku pravidelně, snižují riziko srdečního infarktu, obezity a diabetu II. stupně, snižují krevní tlak a cholesterol.

Použití quinoa v kuchyni

Quinou můžeme konzumovat k snídani jako cereální kaši. Přidat můžeme nakrájené ovoce, sušené ovoce, nebo prášek z quinoa lze přidat do palačinkového těsta. Jako hlavní jídlo je vhodné ji konzumovat se salátem, jako těstoviny, náhradu rýže, nebo pro přípravu vegetariánských burgerů. Konzumovat ji lze i zelenou, jako součást salátů.

Pokud používáte quinou v kuchyni, podělte se s námi o způsoby jejího přípravy v diskuzi pod článkem.

 
Diskuse k článku Exotická quinoa

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Exotická quinoa