Je aspartam zdraví škodlivý?

29 srpna, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  3263
nezdravé potraviny

Aspartam (E 951)

Aspartam je umělé sladidlo používané od roku 1981 po celém světě. Nahrazuje cukr v mnoha potravinách a používá ho v současnosti více než 200 milionů lidí. Aspartam se přidává do více než 6 000 druhů jídel. Je dvěstěkrát sladší než obyčejný cukr. Aspartam obsahují jogurty, dezerty, cukroví a především nízkokalorické nápoje, potraviny a různé druhy slazených nápojů. I když je aspartam poměrně populární a rozšířený, stále je tu pár prokázaných i předpokládaných nežádoucích účinků na lidské zdraví, které mnoha odrazují. V průběhu let byl spojován s výskytem rakoviny, obezity, či kardiovaskulárních onemocnění.

Složení aspartamu

Aspartam je vyroben z fenylalaninu, kyseliny asparagové a methanolu. Na trhu je možné jej nalézt pod několika názvy od více výrobců. Do svého jídelníčku ho můžete zařadit v různých formách: jako nízkotučné potraviny, slazené nápoje, nebo jej jednoduše použijte jako sladidlo do kávy či čaje. Aspartam je nonnutritívny, což znamená, že neobsahuje žádné živiny.

Rakovina a fenylketonurie

Podle některých starších výzkumů a tvrzení může aspartam způsobovat rakovinu. Toto tvrzení se však nikdy nepotvrdilo seriózním výzkumem na lidech.

Lékaři a zdravotnický personál však varuje před aspartamem zejména lidí trpících fenylketonurií (chorobou způsobující opožděný vývoj, slabomyslnost či nedostatek pigmentu). Fenylketonurie je porucha metabolické přeměny aminokyseliny fenylalaninu, která se za běžných okolností vylučuje močí. U pacientů s fenylketonurií se hromadí v tkáních a buňkách a postihuje zejména neurony. Fenylketonurikům se obecně umělá sladidla nedoporučují a vyhýbat by se měli především aspartamu, jehož konzumace může poškodit mentální funkce.

Migréna a přibírání

Pokud jste náchylný na migrény a často vás bolí hlava, používejte aspartam co nejméně. Další nežádoucí účinky aspartamu mohou být přibývání na váze, únava, vyrážka, podrážděnost, nespavost, změny nálad a nevolnost. Za přibíráním na váze stojí, paradoxně, sladidlo, které by vám mělo nahrazovat cukr ve stravě. Problémem je však to, že aspartam je několikanásobně sladší než cukr a tedy dokáže změnit chuťové vjemy v mozku tak, že posouvá vaši hranici chuti na sladké stále dál. Sníte více sladkého, jak jste byli zvyklí.

Vliv aspartamu na děti

U dětí a mladých lidí se stále těší velké oblibě slazené nápoje a často nepříliš zdravé tyčinky a cukrovinky. Součástí pochoutek, které neumíme svým dětem odepřít je často i aspartam. Mnozí rodiče po něm sahají záměrně, protože se domnívají, že je zdravější než klasický cukr.

V minulosti se používání aspartamu u dětí spojovalo s nadměrnou agresivitou a hyperaktivním chováním, což však žádný výzkum dodnes nepotvrdil.

Působení kyseliny asparagové a fenylalaninu na nervové buňky

Excitotoxíny jsou chemické látky, které ovlivňují naše nervové buňky a stojí za jejich předčasnou smrtí. Kyselina asparagová, která se nachází v aspartamu, je jedním z excitotoxínov. Působí jako stimulátor nervových buněk spolu s kyselinou glutámovovu. Takto se zničí až 75 % nervových buněk ještě dříve než stihne být nemoc diagnostikována, což je zvláště nebezpečné pro děti. Dětská hematoencefalickými bariéra ještě není tak dostatečně vyvinuta jako u dospělého jedince, a je tedy zranitelnější a nedokáže ochránit nervové buňky před působením excitotoxínov dostatečně. Zvýšená koncentrace glutamátu a kyseliny asparagové může vést u dětí k větší mozkové aktivitě a nepředvídatelnému chování.

Další složka aspartamu - fenylalanin, může zase způsobovat u dětí kolísání nálad a deprese, protože jeho zvýšené hladiny přeruší tok serotoninu (hormonu štěstí), což způsobuje deprese.

Výhody koznumácie aspartamu

Používání aspartamu a umělých sladidel obecně má, i přes nežádoucím účinkům a možným komplikacím, několik výhod. Pokud jste právě uprostřed dietního programu, je pro vás tou správnou náhradou za cukr. Neobsahuje žádný tuk, ani kalorie. Je bezpečný i pro diabetiky a nepoškozuje, na rozdíl od rafinovaného cukru, náš chrup.

Ilustrační foto: 123rf.com
Diskuse k článku Je aspartam zdraví škodlivý?

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Je aspartam zdraví škodlivý?