Je pití kávy zdravé?

13 dubna, 2014 0 komentářů Sdílet Vidění:  8377
káva a jej účinky

Zrnková, mletá, instantní či obilná? Káva je tu s námi každý den již více než čtyři století. Několik generací vědců se snaží zjistit jestli opravdu prospívá našemu zdraví, nebo jsou její účinky spíše nežádoucí.

Černá káva nebo sladká káva

Většina vědců používá ve svých výzkumech černou kávu bez přísad. Je však opravdu tou nejnebezpečnější pro naše zdraví? Kavárny a restaurace nabízejí různé kávové speciality, které často obsahují více tuku a cukru jako samotnou kávu. Ledová káva se šlehačkou obsahuje například až 500 kalorií, což je 25 % denního doporučeného energetického příjmu pro dospělou osobu. Vícenásobné pití takových "specialit" vede k nárůstu hmotnosti, obezitě a komplikacím, které s tímto onemocněním souvisí (diabetes mellitus 2. typu).

Jaké množství kávy je zdravé

Doporučená denní dávka kofeinu je 200 až 300 mg, tedy dvě až čtyři šálky kávy. Pokud se toto množství pravidelně překračuje, hrozí nespavost, nervozita, podrážděnost, zrychlený tep, či podráždění žaludku.

Zvýšené riziko představuje interakce kávy s některými léčivy a výživovými doplňky. Některé totiž brání vstřebávání kofeinu, nebo zvyšují jeho koncentraci, proto je dobré poradit se s lékařem popřípadě řídit se příbalovým letákem.

Káva a zdraví

Káva má však i mnoho pozitivních účinků. Mnozí oceňují její vzácnou vlastnost postavit ráno člověka na nohy, probudit a nakopnout mozek. Tato navenek subjektivní vlastnost je dokázána mnoha novodobými výzkumy, které potvrzují, že kofein je účinný v boji s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Má totiž vliv na kognitivní funkce, paměť a normalizuje činnost mozku. Podle jiných studii káva zvyšuje pocit štěstí, harmonie a obsahuje antioxidanty (3-flavanoidy, kyselina hydroxycinnamová, metylpyridinium) .

Výzkumy s kávou

Podle výzkumů Harvardské univerzity, pití nefiltrované kávy ve větších množstvích během dne, může zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Pokud máte genetickou predispozici, může stát i za nemocemi srdce a kardiovaskulárního systému.

Pokud vás neoslovila tradiční chuť kávy, vyzkoušejte její obilnou "sestru", která navíc obsahuje i vlákninu efektivně působící na funkci střev a zažívání.

Pokud chcete zhubnout, přečtěte si článek o tom, jak pomáhá zelená káva při hubnutí.

Ilustrační foto Fotolia.com




Diskuse k článku Je pití kávy zdravé?

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Je pití kávy zdravé?