Med nebo želatina, co je zdravější?

15 srpna, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  4590
zdravé stravovanie - med alebo želatína

Med i želatinu tvoří především cukr. Každá z těchto dobrot v sobě ukrývá některé zdravotní výhody. Obě pochoutky obsahují stopová množství minerálů a vitamínů, které jsou součástí zdravé výživy. Nutriční rozdíly mezi medem a želé jsou minimální, závisí to však na typu želé.

Med

Med je přírodní sladidlo, který obsahuje fruktózu a glukózu i obyčejný cukr. Četné výzkumy přišli k závěru, že med obsahuje střední až nízkou úroveň antioxidantů. Nicméně, čim je barva medu tmavší, tím med obsahuje více antioxidantů.

Právě antioxidanty pomáhají chránit tělo před volnými radikály, které přispívají k rozpadu buněk a mohou přispívat k nemocem.

Želatina

Želatina se získává vyvařením šlach, kostí a kůží, které jsou bohaté na kolagen. Kolagen se vařením přeměňuje na glutin, který má rôsolovaciu schopnost a tvoří podstatnou složku želatiny . Želé by mělo být schopno udržet si svůj tvar. Doma připravené želé je zdravější než komerčně připravené želé, protože obsahuje méně cukru. Komerčně vyrobená želé obsahuje také látky na prodloužení trvanlivosti a zlepšení barvy, či chuti, které nejsou nejlepší pro zdraví.

Med a želatina ve výživě

1 lžíce medu obsahuje: 64 kalorií, žádný tuk, 17,3 g sacharidů, 11 mg draslíku, stopová množství minerálů a vitamínů

1 lžíce želatiny: 56 kalorií, žádný tuk, 14,69 g sacharidů, 11 mg draslíku, stopová množství minerálů a vitamínů

V obchodech najdete různé typy želé a medu , je jen na vás, pro kterou potravinu se rozhodnete . Nicméně, nejlepší volba bude ta, když si vyberete med nevyhřívaný , nepasterizovaný a nezpracovaný, nejlépe z domácí produkce, protože ten má nejvyšší výživnou hodnotu. Pokud se rozhodnete pro želé, vyberte si takové, kde není přidaný cukr ani konzervační látky.

A co je podle vás zdravější, med nebo želatina? Podělte se o váš názor v diskuzi pod článkem, děkujeme!

Ilustrační foto © Printemps - Fotolia.com

Přečtěte si více: Strategie DASH diety
Diskuse k článku Med nebo želatina, co je zdravější?

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Med nebo želatina, co je zdravější?