Meruňky a jejich zdravotní výhody

4 března, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4699

Meruňky patří mezi ovoce, které jsou plné vitamínů a živin, díky čemuž přináší velké užitek pro konzumenta. Meruňky pocházejí z Číny. Plody meruněk poskytují širokou škálu nutričních výhod a jsou ideální jako malé občerstvení, ať už čerstvé nebo sušené.

Meruňky obsahují hodně vitamínu A

Meruňky jsou výborným zdrojem vitamínu A, také známým pod názvem retinol. Vitamín A patří mezi vitaminy, které jsou rozpustné ve vodě. Je důležitý při buněčném dělení a pro zdravý vývoj plodu. Také se podílí na dobrém fungování imunitního systému, pomáhá udržovat zdravou pokožku a sliznice. Vitamin A je vynikající při léčbě problémů s akné a jiných kožních onemocnění, také podporuje zdravý zrak a udržuje pevné kosti.

Meruňky a železo

V meruňkách je také vysoký obsah železa, který hraje důležitou roli při transportu kyslíku, pomáhá regulovat růst buněk a také podporuje posilování imunitního systému. Optimální příjem železa pomáhá zabránit vzniku chudokrevnosti z nedostatku železa. Chudokrevnost se projevuje únavou, slabostí, oslabenou imunitou a změnami tělesné teploty.

Vitaminu C

Vitamin C je antioxidant, který se také nachází v meruňkách. Vitamin C pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály, čímž se snižuje riziko vzniku rakoviny a dalších závažných chorob. Také pomáhá při snižování rizika vzniku srdečních onemocnění, před vznikem vysokého krevního tlaku, osteoartrózou či prochladnutím. Vitamin C je citlivý na světlo, vzduch a teplo, proto doporučujeme konzumovat raději čerstvé meruňky než sušené, nakolik se obsah vitaminu C může rapidně snížit při jejich úpravě.

Meruňky jsou výborným zdrojem draslíku

Minerální látku draslík potřebuje pro správnou funkci každá buňka, tkáň a orgán v těle. Tato minerální látka je bohatě zastoupena v meruňkách. Draslík pomáhá regulovat elektrolyty v těle, je důležitý při srdeční činnosti a při svalových kontrakcích. Také hraje roli při stavbě kostí, snižuje riziko mozkové mrtvice a snižuje krevní tlak.

Autor : Ing . Alena Mitášová
Diskuse k článku Meruňky a jejich zdravotní výhody

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Meruňky a jejich zdravotní výhody