Nutriční složení ananasu a jeho vliv na zdraví člověka

6 února, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  5352

Ananas patří mezi ovoce, které přináší svou konzumací pro zdraví člověka mnoho zdravotních výhod. Ananas má žlutou, šťavnatou a chutnou dužinu, která obsahuje množství vitamínů, minerálních látek a prospěšných enzymů. Pokud si chcete podpořit zdraví, určitě by měl ananas představovat pravidelnou součást vašeho jídelníčku.

Ananas je bohatý zdroj manganu

Ananas je dobrým zdrojem manganu, minerální látky, která je důležitá při tvorbě pojivové tkáně a kostí. Mangan hraje také důležitou roli v metabolismu tuků a sacharidů a také ovlivňuje vstřebávání vápníku a reguluje hladinu cukru v krvi. Kromě toho , mangan je důležitý a nezbytný pro správné fungování mozku a nervové soustavy. 1 šálek ananasové šťávy obsahuje 2,56 mg manganu, což je 128 procent doporučené denní dávky.

Ananas a vitamin C

Ananas je výborným zdrojem vitamínu C. Jeden pohár ananasové šťávy obsahuje 23,87 mg vitaminu C, což představuje 40 procent doporučené denní dávky. Vitamin C patří mezi vitaminy, které jsou ve vodě rozpustné. Svými antioxidačními vlastnostmi pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály, čímž pomáhá snižovat riziko vzniku aterosklerózy a onemocnění srdce. Vitamin C také může přispět ke sníženému riziku vzniku rakoviny tlustého střeva a snížit zánětlivé onemocnění kloubů.

Další vitaminy obsažené v ananasu

Šálek ananasu obsahuje 76 kalorií, čímž se ananas řadí mezi zdravé a nízkokalorické potraviny s vysokým obsahem vlákniny. V jednom šálku je 0,14 mg thiaminu, vitaminu B1, který je potřebný pro tvorbu energie a také je potřebný pro správné fungování svalů, nervů a srdce. Ananas také obsahuje 0,13 mg vitaminu B6, pyridoxinu, který pomáhá odbourávat z těla bílkoviny a má zásadní význam pro zachování zdraví červených krvinek, nervového systému a imunitního systému.

Bromelain v ananasu

Ananas obsahuje bromelain, který podporuje dobré trávení a zlepšuje metabolismus. V klinické studii vedené S. Brien a jeho kolegy bylo zjištěno, že bromelain má analgetický a protizánětlivý účinek, díky čemuž se ukázal jako vhodný při léčbě osteoartrózy. Avšak na potvrzení je nezbytné provést další studie.
Diskuse k článku Nutriční složení ananasu a jeho vliv na zdraví člověka

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Nutriční složení ananasu a jeho vliv na zdraví člověka