S tuky proti tukovým polštářkům

13 dubna, 2014 0 komentářů Sdílet Vidění:  7012
zdravé tuky v potravinách

Tuk nám pomůže shodit přebytečná kila. Zázrak? Ne, jen promyšlené vědecké pozorování. Tuk totiž není něco, co nám má v těle překážet. Tuk je od narození nezbytný pro správný vývoj a růst organismu. Správný tuk dodává tělu energii, chrání naše orgány, pomáhá zpracovávat živiny a posiluje buněčné membrány. Třeba pamatovat na to, že ne všechny tuky jsou prospěšné, a že nemají stejný pozitivní vliv na naše zdraví. Strava založená stereotypně jen na fastfoodech a smažených jídlech vede k nárůstu hmotnosti. Studie prokázaly, že v tomto případě souvisí nárůst hmotnosti více s nutričními hodnotami tohoto druhu potravy a nikoliv s obsahem nasycených tuků.

Jaké tuky jíst

V dietě jsou prospěšné zejména tuky nenasycené, mononenasycené a polynenasycené. Zdroje těchto tuků jsou oříšky, ryby, avokádo, semena, listová zelenina, olivový olej a obsahují přidanou hodnotu - velké množství živin. Takové potraviny svým nutričním složením a tedy i obsahem zdravých tuků pomáhají zabránit kornatění tepen, udržují zdravé srdce a pomáhají spalovat přebytečný tuk, zejména tuk z oblasti břicha. Právě tuk na břiše bývá pro většinu lidí nepříjemným estetickým problémem, který potřebují řešit.

Vyloučit co nejvíce tuku z potravy nemusí být tedy tou správnou cestou při hubnutí. Odbočte od regálů z nízkotučným potravinami. V mnoha z nich je totiž podstatná část tuku nahrazena cukrem a solí, aby se zachovala jejich chuť. Pro vaši dietu a proces hubnutí jsou sabotáží.

Jaký tuk spaluje tukové polštářky

Tělo potřebuje tři druhy živin pro správné fungování: sacharidy, lipidy a bílkoviny. Gram tuku má energetickou hodnotu dvakrát vyšší než gram bílkovin či sacharidů. Pokud se tedy rozhodnete pro nízkotučnou dietu, myslete na to, že nedodáváte tělu dostatečné množství paliva na spalování tuku, a tedy budete hubnout pomaleji. Na to, abyste spálili staré uložené zásoby, potřebujete tělu zatápět novým, zdravějším palivem. Nenasycené mastné kyseliny jsou tím správným krokem. Zdrojem tohoto paliva jsou zejména omega-3-mastné kyseliny obsažené v rybách a mořských plodech a omega 6 mastné kyseliny, které najdeme v semenech, ořeších, slunečnicovém a sezamovém oleji. Tyto esenciální kyseliny si tělo nedokáže vytvořit samo, a proto je důležité zvyknout si a přidat si je do jídelníčku.

Tuk dobře zasytí

Tuk tráví organismus pomaleji, proto se udržuje v trávicím traktu déle. Mononenasycené kyseliny také pomáhají udržet hladinu cukru v krvi, což znamená, že delší udrží pocit sytosti. Večeře složená z omega-3-mastných kyselin dokáže udržet člověka sytého až o dvě hodiny déle než nízkotučné jídlo. Hubnutí s nenasycenými kyselinami přináší také mnohem větší efekt, čímž vydržíte hubnout mnohem déle, protože toto hubnutí není plné omezení.

Tuk přináší svaly a štěstí

Lidé se bojí diet a redukčních programů, protože by se museli vzdát svých oblíbených pamlsků. Pamlsky nám dělají radost, zlepšují náladu a výzkumy ukázaly, že nízkokalorické verze tento efekt nepřinášejí právě proto, že neobsahují tuk. Omega-3-mastné kyseliny zvyšují hladinu serotoninu v mozku, který pomáhá zlepšovat náladu, zvyšuje motivaci a utišuje pocit náhlého hladu, který ve většině případů vede ke zbytečnému přejídání.

Přijímat "dobré" tuky spolu s dobrým tréninkem pomáhá budovat svalovou hmotu, zlepšovat metabolismus a tím i spalování tuků z rizikových oblastí. Dobré tuky jsou tedy jako spalovače tuků v těle. Pokud vás tedy trápí, že jak se zbavit tuku na břiše, jak se zbavit podkožního tuku a jak se zbavit celulitidy, měli byste začít jíst zdravé tuky. Nikdo vás nenutí, abyste byli stále zavřený v tělocvičně a natahovali se s činkami. Vyjděte na čerstvý vzduch nebo se přidejte ke kolektivní aktivitě, například turistice. Nezapomínejte, že pohyb by vám měl přinášet radost a tukové polštářky budou hned minulostí.

Tuk vytváří to právě jídlo pro vás

Hodně živin a vitamínů, A, D, E a K, jsou rozpustné v tucích, což znamená, že jejich tělo nepřijme bez tuku a vyloučí jejich bez zpracování. Při nesprávném užívání vitamínů, nebo jejich nedostatku riskujete zdravotní problémy jako slepota, suchá pokožka, křehké kosti, bolesti svalů a abnormality při srážení krve.

Tyto vitaminy jsou důležité pro udržení energie, koncentrace, a zdravé svalové hmoty, což přispívá k udržování hmotnosti. Vitamin E je silný antioxidant, který pomáhá udržovat metabolismus ve zdravém módě. Vitamin D rozpouští tuk, a to zejména v oblasti břicha a pasu. Je lepší přijímat látky, které rozpustí tuk přímo v těle, jako kdyby máte podstoupit zbytečné a drahé odsávání tuků pomocí různých medicínských postupů. Takže dát si salát (špenát, rajčata, mrkev) s vysokým obsahem živin je důležité pro zdraví, zalijte ho dostatečně olivovým olejem, aby si vitamíny našli tu správnou cestu, a abyste si opět mohli utáhnout opasek o jednu dírku užší.

Ilustrační foto Fotolia.com

Přečtěte si více: Je pití kávy zdravé?Diskuse k článku S tuky proti tukovým polštářkům

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku S tuky proti tukovým polštářkům