Superpotravina – bobule goji

20 května, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  8140
kustovnica lekárska

Bobule goji jsou malé červené bobulky , které pěstují hlavně na pláních Číny a Mongolska. Díky svým vlastnostem je označujeme jako superpotravinu. Goji nebo jinak kustovnice čínská, je označována jako nejzdravější ovoce na světě. Chutí se podobá brusinkám či sušeným rozinkám.

Nutriční složení goji

Goji je právem označována jako vitamínová bomba. Obsahuje více vitamínu C než pomeranče, více betakarotenu než mrkev a více železa než steak. Rovněž obsahuje více železa než špenát a více antioxidantů než červené hrozny. Goji obsahuje 18 různých aminokyselin, vlákninu a 21 stopových prvků. Obsahuje dokonce karotenoidy - žluté až oranžové barvivo rozpustné v tucích, jako jediné ovoce na světě. Čínské ovoce je bohaté i na antioxidanty, které neutralizují volné radikály, které způsobují stárnutí organismu a napomáhají vzniku rakovinných buněk.

Zdravotní výhody konzumace goji

S tímto arzenálem vitamínů a zdraví prospěšných látek přináší goji svým konzumentům mnoho zdravotních benefitů. Pomáhá udržovat zdravý kardiovaskulární systém a trávení, pomáhá při vytváření a správném fungování svalů. Betakaroten je důležitý pro zdravou pokožku a je vhodný jako prevence proti rakovině kůže. Obsah antioxidantů je důležitý pro imunitní systém a působí jako prevence proti působení volných radikálů.

Konzumace goji stimuluje tvorbu červených krvinek a ochraňuje buňky jater. Zlepšuje metabolismus tuků a je vhodný jako součást hubnutí. Goji je dobrým bojovníkem proti únavě, zabraňuje stárnutí a povzbuzuje paměť.

Použití goji

Výjimečné vlastnosti tohoto ovoce se využívají jv kosmetice, léčitelství a alternativní medicíně. Goji můžeme konzumovat v různých podobách, syrové i sušené. Přidávat se může do jogurtů, koláčů, salátů, musli nebo se z něj připravuje čaj. Jen bobule goji vám určitě otočí život o 180 stupňů k lepšímu. Pokud si je však oblíbíte, nejenže si pochutnáte, ale i uděláte něco pro své zdraví.

Pokud patříte mezi pravidelné konzumenty tohoto exotického ovoce, podělte se s námi, jakými způsoby tyto zázračné bobule konzumujete, děkujeme!

Ilustrační foto: Fotolia.com

Přečtěte si více: Pohanka není obilovina
Diskuse k článku Superpotravina – bobule goji

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Superpotravina – bobule goji