Vitaminy rozpustné v tucích

7 května, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  3101
vitamíny rozpustné v tukoch opaľovanie

Mezi vitaminy rozpustné v tucích patří vitamin A, vitamin D, vitamin E a vitamin K. Jelikož jsou tyto vitaminy rozpustné v tucích, měli bychom je konzumovat s tuky, aby se zvýšila jejich využitelnost.

Vitamin A

Vitamín A patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a také mezi antioxidanty. Mezi hlavní funkce vitamínu A patří ochrana epitelu oka, je důležitý pro správné vidění, pro plodnost, pro celkový růst a pro normální činnost sliznic a pokožky. Vitamin A má antiinfekční účinky a dokázal se i jeho protirakovinný účinek.

Třeba si však dávat pozor na jeho užívání. Nadbytečné dávky jsou pro organismus toxické.

Vysoké dávky vitaminu A způsobují:

  • bolesti hlavy a nechutenství
  • změny na kostech, revmatické bolesti kloubů
  • vypadávání vlasů
  • průjmy, hubnutí a krvácení
  • svědění a loupání kůže

Velmi nebezpečné je předávkování se vitaminem A v těhotenství. Vitamin A může poškodit plod, poškodit centrální nervovou soustavu a možný je i vznik rozštěpu.

Vitamin D

Vitamin D patří mezi velmi důležité vitamíny nezbytné pro život. Vitamín D zabraňuje vzniku křivice a ovlivňuje ukládání vápníku a fosforu v kostech.

Předávkování vitamínem D je toxické a je možné pouze u syntetického vitamínu. Pokud se v organismu nenachází dostatek hořčíku, jeho toxicita se ještě zvyšuje a je doprovázena nechutenstvím, hubnutím, zvýšením hladiny cholesterolu a vyplavováním vápníku z kostí, který se následně ukládá do jiných tkání v organismu . Někteří autoři uvádějí i jeho podezření z rakovinotvorných účinků na organismus.

Rozumné slunění vám zajistí dostatek vitaminu D. Účinek je již po 15 minutách pobytu na slunci.

Vitamin E

Vitamin E kromě toho, že se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích, je zařazen i mezi antioxidanty. Vitamin E je přirozený antioxidant, který zabraňuje oxidaci vitaminu A a karotenů a ochraňuje před rakovinou. Tento vitamin je antisterilný, ovlivňuje úspěšný průběh těhotenství a ovlivňuje pohlavní žlázy.

Zvýšená spotřeba vitamínu E je během těhotenství. Neměl by se užívat současně s železem nebo s potravou obsahující železo, s léky při onemocnění štítné žlázy as laxativy.

Lidé s cukrovkou, lidé s vysokým krevním tlakem a lidé nemocní na srdce by měli léčbu tímto vitaminem začínat pozvolna a postupně jeho dávku zvyšovat.

Vitamin K

Vitamin K ovlivňuje srážlivost krve a je nutný pro tvorbu protrombinu v játrech. Nadměrné dávky vitaminu K - 600 mg a více jsou pro organismus toxické. Optimální denní dávka je v rozmezí 1-4 mg.

Pro předávkování tímto vitaminem jsou spojeny i následující obtíže:

  • pocení a horečka
  • anémie
  • zvracení
  • tachykardie

Foto © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Přečtěte si více: Fosfor


Značky: vitaminy


Diskuse k článku Vitaminy rozpustné v tucích

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Vitaminy rozpustné v tucích