Vitaminy rozpustné ve vodě

30 dubna, 2012 0 komentářů Sdílet Vidění:  3649
vitamíny rozpustné vo vode

Vitamin C

Vitamin C patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě a je důležitým antioxidantem. Vitamin C podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu proti infekcím a má protiskorbutové účinky. Také pomáhá normalizovat metabolismus cholesterolu a chrání organismus před rakovinou. Tento vitamin je účinný v počátečních stádiích rakoviny, ale nemůže ji léčit.

Vitamin C se v organismu Neuchovávejte, proto ho musíme přijímat každý den vhodnou a vyváženou stravou . Při náhlém hněvu nebo pláči trvajícím jen několik minut, organismus využije 2-3 g vitaminu C.

Vysoké dávky vitaminu C způsobují podráždění žaludeční sliznice, zvracení, nevolnost, slabost, průjem a je zvýšené riziko tvorby ledvinových konkrementů.

Vitamin B1 - thiamin

Vitamin B1 patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Je důležitý pro lidi, kteří pracují při vysokých teplotách, pro těhotné a kojící ženy, pro diabetiky, pro lidi se záněty trávicí soustavy a hypertyreóze. Vitamin B1 podmiňuje normální činnost nervového systému, zasahuje také do metabolismu tuků a sacharidů.

B - komplex a cholesterol

B - komplex a cholin se podílejí na odbourávání cholesterolu. Mletím mouky se ničí většina vitamínů, minerálů a aminokyselin což má vliv na zvyšování cholesterolu u lidí.

Vitamin B1 třeba přijímat každý den, protože se v organismu neukládá. Zvýšená konzumace cukrovinek, bílého cukru, výrobků z bílé mouky, alkoholu, kávy a čaje zvyšuje nároky na příjem vitaminu B1.

Vitamin B2 - riboflavin

Vitamin B2 je složkou koenzymů a má účast na metabolismu. Tento vitamín stimuluje tvorbu červených krvinek, je nezbytný pro dobré vidění a zvyšuje ostrost rozlišování barev. Vitamín B2 ovlivňuje činnost jater a centrální nervové soustavy.

Vitamin B12 - kyanokobalamin

Vitamin B12 patří do skupiny vitamínů, které vážou kobalt. Důležitý je pro tvorbu bílkovin, krvetvorbu a přeměnu aminokyselin.

Ilustrační foto © Liddy Hansdottir - Fotolia.com

Přečtěte si více: Mangan


Značky: vitaminy


Diskuse k článku Vitaminy rozpustné ve vodě

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Vitaminy rozpustné ve vodě