Vlašské ořechy patří mezi vitaminové bomby

29 května, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  4763
vlašské orechy a zdravie

Plod Ořechu královského pochází pravděpodobně z oblasti Střední Asie, ale stejně mohl do našich končin přijít i od Středozemního moře. Vlašský ořech spolu z dalšími olejnatými plody patří k potravinám s komplexním složením živin a vitamínů. Ořechy přinášejí prospěch kardiovaskulárnímu systému a srdci.

Nutriční složení vlašských ořechů

Tuky tvoří až tři pětiny hmotnosti vlašského ořechu. Obsahují 14,3 % vysoce kvalitních bílkovin a 13,5 % uhlohydrátů, což je činí vhodnou potravinu pro diabetiky. Jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin a to zejména kyseliny linolové a kyseliny linolenové. Kyselina linolová je důležitá zejména v dětství. Vytváří množství protilátek a stavbu nervové tkáně. Také snižuje hladinu cholesterolu. Kyselina linolenová je mastná kyselina patřící mezi omega 3 kyseliny. Zabraňuje vzniku krevních sraženin, brzdí zánětlivé procesy a snižuje cholesterol.

Vitaminy nacházející se ve vlašských ořeších

Ořechy jsou také výborným zdrojem vitamínů. Zastoupeny jsou zejména vitaminy skupiny B (B1, B2, B3 a B6), ale také vitamin E a stopové minerální látky (fosfor, draslík, hořčík). Nejzastoupenějším minerální látkou je však zinek , jehož ořechy obsahují dokonce více než maso.

Vitamin B1 je vitamin důležitý pro správné fungování srdce a rovnováhu v nervové soustavě. Pyridoxin (vitamin B6) je důležitou stavební látkou červených krvinek a stará se o správné fungování mozku. Vitamin E je přírodním energetickým zdrojem, který zpomaluje stárnutí buněk, snižuje krevní tlak, riziko infarktu či mozkové mrtvice. Ořechy obsahují i měď, která je důležitá pro vstřebávání železa ve střevech a při prevenci chudokrevnosti. Velkým pozitivem ořechů je obsah manganu, který pozitivně ovlivňuje potenci u obou pohlaví.

Použití vlašských ořechů v kuchyni

Odborníci doporučují konzumovat hrst ořechů každý den, což je 6 až 10 kusů. Mají všestranné použití a také způsoby konzumace. I když jsou ořechy skutečnou vitamínovou bombou, nezapomínejme na fakt, že by měl být součástí pestré stravy.

A co vy? Máte rádi vlašské ořechy? Podělte se o chutné recepty s ořechy v diskusi pod článkem, děkujeme!

 

Diskuse k článku Vlašské ořechy patří mezi vitaminové bomby

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Vlašské ořechy patří mezi vitaminové bomby