Voda a pitný režim

2 května, 2012 1 komentář Sdílet Vidění:  3423
voda a pitný režim

Význam vody pro člověka

Člověk přežije déle bez potravy než bez vody. Člověk přežije bez vody 7-10 dní, bez potravy přežije až 60-90 dní. Pokud organismus ztratí více než 20 % vody, nastává smrt.

Voda a její funkce

Voda má pro člověka řadu důležitých funkcí. Voda je stavebním materiálem pro lidské tělo, udržuje vlhkost, řídí tok energie, reguluje tělesnou teplotu člověka a účastní se mnoha reakcích.

Dehydratace

Pokud se nedodrží správný pitný režim, nastává dehydratace organismu. Příznaky jsou žízeň, suchý jazyk a sliznice, hypotenze, tachykardie, oligurie až anurie , snížený turgor kůže a psychické změny až šokový stav.

Pitný režim

Pitný režim představuje nejdůležitější roli v rovnováze mezi příjmem a výdejem tekutin. Je to pravidelné doplňování tekutin, jejichž ztráty vznikají během celého dne při běžných činnostech ale hlavně při náročnějších činnostech. Při nesprávném pitném režimu může nastat záporná vodní bilance. Příjem vhodných tekutin by měl být rozdělen rovnoměrně během celého dne.

Pravidelný pitný režim by se neměl zanedbávat u malých dětí, které jsou nejcitlivější na nedostatek vody au starých lidí, kteří často zapomínají na to, že mají pravidelně pít. Jelikož se voda metabolizuje iz přijaté potravy, je důležité přijímat i dostatek potravy.

Velmi rizikovou skupinou, která je ohrožena známkami dehydratace, jsou těžce fyzicky pracující lidé a lidé, kteří pracují v horkých pracovních podmínkách - horníci, pekaři. Také zvýšení fyzické aktivity při sportu vede ke zvýšeným ztrátám tekutin z organismu, které musí být hrazeny dostatečným množstvím tekutin a musí se zabránit známkám dehydratace. Pravidelný pitný režim je důležitý i při vzniku různých onemocnění, kterými jsou průjmy a horečnaté stavy. Na správný pitný režim je třeba dbát i při diabetu, vysokém krevním tlaku, chorobách ledvin .

Iontové nápoje

Iontové nápoje jsou vhodné při větší zátěži při vrcholovém sportu nebo například při záchranářských pracích. Glukóza v iontovém nápoji alespoň částečně obnoví vyčerpané zásoby glykogenu ve svalech, ionty sodíku a chloridů pomohou zadržet v organismu dodanou vodu a ionty draslíku, případně vápníku a hořčíku zabrání svalovým křečím.

Pitný režim školních dětí

Správný pitný režim je důležitý u dětí, které navštěvují školu. Bylo prokázáno, že správný pitný režim během vyučování zlepšuje koncentraci dětí při vyučování, zlepšuje psychický i fyzický stav dítěte a snižuje pocity úzkosti a strachu.

Vhodné nápoje pro děti

  • kontrolovaná pitná voda
  • ovocné nebo bylinkové čaje
  • ovocné šťávy
  • vitaminizované nápoje

Nevhodné nápoje pro děti

nápoje typu cola (kofeinizované nápoje s obsahem cukru)
nápoje obsahující chinin
limonády s vysokým obsahem cukru, konzervačních přísad a barviv
silný černý čaj

alkoholické nápoje

Nápoje

Ideální nápoje k uhašení žízně by měl mít teplotu 8-12 ° C, měl by mít kyselou nebo mírně trpkou chuť, měl by obsahovat alespoň 1 % minerálních látek.

Nápoje s teplotou pod 8 °C a velmi sladké nápoje vyvolávají větší pocit žízně.

Foto © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Přečtěte si více: Antioxidanty



Diskuse k článku Voda a pitný režim

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Voda a pitný režim