Zázvor, zázrak přírody

4 dubna, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  5730
zázvor

Tradiční čínská medicína zná účinky zázvoru již tisíciletí. Tato trvalá rostlina s dlouhými zatočenými stonky a bílo-žlutými květy obsahuje až 3 % přírodních esenciálních olejů (gingerol, kapsaicin Zinger, pálivý shogaol). Právě olejem vděčí nejen za svou charakteristickou vůni, ale i léčivé účinky, které se zázvoru připisují.

Použití zázvoru

Zakroucené stonky - rizoidy - jsou části rostliny, které se používají v homeopatii, tradiční medicíně, potravinářství, farmacii a orientální kuchyni. Zázvor se dá velmi dobře uchovávat jako zavařenina, případně koření či drcený prášek, tinktura a aroma, které se dají koupit v obchodech se zdravou výživou.

Kromě tradičních způsobů využití, jako jsou odvary, čaje nebo koření jsou i další možnosti a metody jak vám zázvor může změnit život díky svým nutričním složením, které příznivě ovlivňuje zdraví.

Zázvor a vliv na zdraví

Zázvor obsahuje látky, zejména gingerol, které zabraňují nadýmání a zklidňují rozbouřené žaludeční kyseliny, zda ulevují od nepříjemných křečí. Tyto vlastnosti dnes využívají léky proti těhotenské nevolnosti, nadýmání a plynatosti, které jsou volně prodejné v lékárnách. Podle některých studií pomáhá utlumovány i nevolnosti vznikající během chemoterapeutické léčby a snižuje její nežádoucí účinky.

Zázvor se doporučuje jako domácí lék při bolestech v krku, protože narušuje vazkost hlenu (díky esenciálním olejem sesquiterpenoidu), jeho sekreci a pomáhá i při bolestech hrdla. Kromě toho, čaj nebo odvar ze zázvoru vás příjemně zahřeje a uleví při horečnatých stavech.

Zázvor působí i jako antihistaminikum. Je účinnou zbraní proti senné rýmě a jiným formám alergií, i díky antitoxickým a protiplísňovým účinkem.

Při podrobnějších výzkumech prokázal i protizánětlivé účinky, které mohou využít zejména pacienti trpící revma, osteoartritidou a jinými svalovým onemocněními. Má dokonce lepší účinky než chemicky připravená léčiva, speciální podávané a upravené pro pacienty s nemocemi pohybového ústrojí.

Obsah přírodních esenciálních olejů pomáhá ulevovat od komplikací při vředových onemocněních žaludku, ale i průjmu a dyspepsii. Zázvor také pomáhá snížit krevní tlak a zabraňuje tvorbě krevních sraženin.

Zázvor je zázračným darem přírody, který je v dnešní době snadno dostupný a někteří odvážlivci si jej mohou vyzkoušet vypěstovat i ve své zahrádce, nebo se stačí projít do nejbližšího supermarketu.

Vyzkoušejte tyto recepty ze zázvoru zázvorové pivo nebo zázvorový medicínu.

Ilustrační foto Fotolia.com

Diskuse k článku Zázvor, zázrak přírody

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Zázvor, zázrak přírody