Zbavte se problémů se spánkem pomocí zdravých potravin

24 září, 2013 0 komentářů Sdílet Vidění:  2892
potraviny pre lepší spánok

Říká se, že to, jak se stravujete ovlivňuje i kvalitu našeho spánku. To znamená, že pokud si pravidelně dopřejeme nějaké nezdravé jídlo, případně kalorický nápoj, nebudeme podle výsledků studie z Pensylvánské univerzity patřit k těm, kteří se dobře a vydatně vyspí. Podle výsledků tohoto výzkumu měli nejkvalitnější spánek lidé, kteří se stravují zdravě, případně vybírají vhodné kombinace potravin. Vědci stanovili seznam 4 nutrientů, které ovlivňují kvalitu a délku spánku a zároveň i pocit odpočinku a relaxace.

Lykopen

Prvotně se nachází v rajčatech, grapefruitech, papáji a vodních melounech. Je to přírodní karotenoid a rostlinný antioxidant, který má protirakovinné účinky. Jeho blahodárné účinky si však neužijete, pokud rajčata tepelně neupravíte. Pomáhá snížit krevní tlak a odstraňuje nežádoucí účinky kávy, cigaret a alkoholu.

Selen

Vyskytuje se v oříšcích, mořských plodech, rybách a vnitřnostech. Jeho nedostatek nepříznivě ovlivňuje zejména na cévní systém . Může vést k riziku infarktu myokardu. Je potřebný zejména u těhotných žen, kde jeho nedostatek může vyvolat až poruchu plodu. V těle působí jako antioxidant, který likviduje volné radikály.

Vitamin C

Ke zdrojům vitamínu C patří zejména grapefruity , pomeranče, jahody, kivi či citrony. Vitamin C je antioxidant, potřebný pro správné fungování cévního systému a zdraví zubů. Podporuje vstřebávání železa a tvorbu bílých krvinek. Důležitý je v období růstu a vývinu dětí. Podílí se na antioxidační ochraně buněčných stěn.

Karbohydráty

Konzumace karbohydrátů způsobí uvolnění hormonu serotoninu, který organismus uvolňuje a uklidňuje. Karbohydráty nebo potraviny bohaté na cukr, výborně doplní bílkoviny (mléčné výrobky). Ideálním pokrmem pro zkvalitnění spánku jsou cereálie s mlékem, jogurt se sušenkami nebo chléb se sýrem.

Ilustrační foto: 123rf.com

Diskuse k článku Zbavte se problémů se spánkem pomocí zdravých potravin

komentárov

Powered by Facebook Comments

Podobné články


Diskuse k článku Zbavte se problémů se spánkem pomocí zdravých potravin